Ievads
Mūsdienu materiālajā pasaulē, kad katrs cīnās par izdzīvošanu, peļņu, integrēšanos sabiedrībā, savu brīvību un reliģiju, mēs bieži vien aizmirstam par kultūru, savu nacionālo identitāti un tās nozīmi sabiedrībā. Aizmirstam savas tradīcijas, paražas un ieradumus.
Šodien visu pērkam, pārdodam, mainām, būvējam – īsāk sakot, pelnām naudu.
Pasaulē, kur visa pamatā ir ekonomiskais spēks, šie ir pietiekami spēcīgi argumenti, lai gandrīz visa pasaule, tai skaitā vecā Eiropa bijīgi pieņemtu visu, ko piedāvā ASV, nesastopoties ar vērā ņemamu pretestību. Arī globalizācija ir kļuvusi par mūsdienu pasaules vispārīgās attīstības tendenci un iemeslu aizvien pieaugošajai ASV ietekmei pasaulē. Jauni uzņēmumi, jaunas darba vietas, jaunas paražas, svētki un tradīcijas – šie, nu jau multikulturālie procesi, ir savstarpēji ļoti cieši saistīti.
Tieši tādēļ ir pareizais laiks runāt par sabiedrisko attiecību speciālistu ietekmi un nozīmi šajos politiski ekonomiskajos procesos. Par to, kā tiek veidota „jaunās pasaules” sabiedriskā doma un kā vienlaicīgi līdzās pastāvēt dažādām kultūrām, reliģijām un ekonomiskajiem procesiem.
Savā darbā es apskatīšu ASV straujās ekonomiski kulturālās invāzijas fenomenu Eiropā un sekas, kas izriet no šiem procesiem.
Vispārējā globalizācija un amerikanizācija
Par globalizāciju var runāt kā par mūsdienu pasaules vispārīgās attīstības tendenci un arī nepieciešamību, kura skar visas modernās sabiedrības dzīves sfēras. V.Ruigroks un R.van Tulders 1993. gadā Amsterdamas Universitātē izstrādāja doktora disertāciju ar nosaukumu “Mijsakarību ideoloģija”. Šajā darbā autori ir aplūkojuši pasaules valstu ekonomiskās un kultūras attīstības tendences 20. gadsimta otrajā pusē un norāda uz daudznozaru tautsaimniecības 7 galvenajiem globalizācijas sektoriem, ieskaitot valsts pārvaldi un kultūru. Autori piedāvā galveno pasākumu kompleksu katrā no sektoriem. …