Arvien biežāk plašākā sabiedrībā izskan informācija par Reklāmas likuma pārkāpumiem, piemēram, brīdinošu uzrakstu nelietošana, reklamējot alkohola izstrādājumus vai produkta apraksta un sastāva latviešu valodā neesamība uz iepakojuma. Latvijā ir izdoti vairāki likumi, kas regulē reklāmas likumdošanu, definē kādai ir jābūt reklāmai, likumdošanai jāpasargā patērētājs no maldinošas un nepatiesas reklāmas, kā arī jāveicina godīga konkurence reklamējot produktu un pakalpojumus. Latvijā pastāv arī vairākas nevalstiskas organizācijas, kuru mērķis ir sakārtot reklāmas nozari. Viena no nozīmīgākajām šāda veida organizācijām ir Latvijas Reklāmas asociācija - tās galvenie uzdevumi ir sakārtot reklāmas tirgu, uzlabojot reklāmas kvalitāti, veidojot pozitīvu reklāmas tēlu sabiedrībā un cīnoties pret jaunu likuma normu izstrādāšanu, kas ierobežotu reklāmas izvietošanu medijos.
Reklāmas tirgus ir pārpildīts ar visdažādāko reklāmu un attiecīgās instances vienkārši nav spējīgas izkontrolēt visu tirgu, tāpēc ir svarīgi, lai arī sabiedrība iesaistās Reklāmas likuma un ētikas normu pārkāpumu konstatēšanā. Pilsoniskā sabiedrība tiek uzskatīta par ārpus valsts varas institūtu, kas varētu pildīt monitoringa un kontroles funkcijas, ziņojot par Reklāmas likuma un ētikas normu pārkāpumiem. Sabiedrības politiskai līdzdalībai, ja tā funkcionē ar lielu atdevi, ir lieliska iespēja sakārtot šo reklāmas tirgus nišu un padarīt reklāmu maksimāli tiesisku un ētisku.
Savā pētījumā darba autore vēlās noskaidrot, vai sabiedrība ir gatava iesaistīties šo pārkāpumu konstatēšanā. Iespējamā sabiedrības pasivitāte un nevēlēšanās iesaistīties politiskos procesos iespējams veicina arī Reklāmas likuma pārkāpšanu un uzņēmumi nepievērš pienācīgu uzmanību saviem reklāmas materiāliem. Pētījuma rezultāti varētu sniegt ieskatu par sabiedrības patieso attieksmi pret šo jautājumu un dotu ieteikumus situācijas uzlabošanai.
Ievērojot visu augstāk minēto, kursadarba autore izvēlās pētījuma tēmu: Sabiedrības gatavība iesaistīties Reklāmas likuma pārkāpumu konstatēšanā.
Pētījumā definētā problēma: kāda ir sabiedrības gatavība konstatēt Reklāmas likuma pārkāpumus un ziņot par tiem?
Darba mērķis ir noskaidrot, vai sabiedrība iesaistās Reklāmas likuma pārkāpumu konstatēšanā un ziņo par tiem attiecīgajām instancēm.
Darba uzdevumi ir:
1. Iepazīties un izanalizēt teoriju par pilsonisku sabiedrību un Reklāmas likumdošanu Latvijā.
2. Ar anketēšanas palīdzību izpētīt sabiedrības gatavību konstatēt Reklāmas likuma pārkāpumus un ziņot par tiem attiecīgajām instancēm.
3. Veikt secinājumus par pētījuma rezultātiem un izteikt priekšlikumus.…