Secinājumi un priekšlikumi
Pētījuma mērķis bija noskaidrot, kāda ir sabiedrības attieksme pret kontrabandu Latvijā. Pētījuma rezultāti ļauj secināt:
1. Muitas dienests, ir atbildīgs par muitas maksājumu iekasēšanu, kurus piemēro, preces importējot un eksportējot, kā arī par to, lai pāri Latvijas Republikas robežām netiktu nelegāli pārvietotas ievešanai vai izvešanai aizliegtas preces.
2. Saskaņā ar Krimināllikuma 190. pantu kontrabanda ir muitošanai pakļauto preču vai citu vērtību ievešana Latvijas Republikas (LR) muitas teritorijā vai izvešana no tās, apejot muitas kontroli vai noslēpjot to no šādas kontroles, vai nedeklarējot, vai izmantojot viltotus muitas vai citus dokumentus, vai citādā nelikumīgā veidā.
3. Kriminālatbildība draud par kontrabandas ievešanu, ja tā izdarīta ievērojamā apmērā.
4. Ievedot importu jāmaksā trīs veidu nodokļi - muitas nodoklis, akcīzes nodoklis un pievienotās vērtības nodoklis.
5. Pastāv vesels saraksts ar ierobežojumiem un aizliegumiem preču ievešanai Latvijā un ES. Kopā tās varētu būt apmēram 50 dažādas pozīcijas, kurās tiek minēts, pie kādiem nosacījumiem to pārvietošana ir atļauta.
6. Aptaujā tika noskaidrots, ka 38% respondentu attieksme pret kontrabandu ir negatīva, 36% tā ir neitrāla, bet 24% pozitīva, kas nozīmē, ka kontrabandas problēma ir diezgan augsta, jo tai ir daudz piekritēju.
…