Pārmaiņas, kas skar mūsu dzīvi, liek dziļāk izprast apkārtējos cilvēkus, rast savstarpējo saskaņu un sadarbību. Šī problēma ir aktuāla ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs. UNESCO Starptautiskā 21. gadsimta izglītības komisija par galveno izglītības mērķi uzskata attīstīt prasmi sadzīvot, veidot sapratni par apkārtējiem cilvēkiem, viņu tradīcijām un sekmēt sadarbības, kritiskās domāšanas un konfliktu risināšanas prasmes.
Bērnu dzīvē arvien lielāku un būtiskāku nozīmi iegūst sociālo prasmju apguve. Tā kā mēs dzīvojam multikulturālā vidē, bērniem svarīga ir prasme dzīvot kolektīvā, sadzīvot. Pašreiz pirmsskolas vecuma bērnu saskarsmes prasmju attīstībai tiek veltīta liela uzmanība un izvirzītas prasības. Saskarsmes prasmju attīstība ir svarīgs pirmsskolas skolotāja uzdevums, kas veicams darbā ar pirmsskolas vecuma bērniem, sagatavojot viņus ne tikai mācību procesam skolā, bet arī visai turpmākajai dzīvei.
Attīstīt bērnam saskarsmes prasmes nozīmē palīdzēt viņam apgūt sabiedriskās uzvedības normas, izprast un izveidot savstarpējas attiecības ar cilvēkiem, kā arī izprast morāles jēdzienus.
Savukārt rotaļspēle var būt viena no metodēm, kas palīdz bērnam sarunāties, virzīt domu atbilstoši sarunas tematam, izklausīt citus, atrast izeju no konkrētas situācijas utt. Rotaļa bērna attīstībā tiek vērtēta augstu. Rotaļa ir bērnības pavadone, bērna galvenais darbības veids. Bērns un rotaļspēle ir nesaraujami saistīti, jo tā bērnā rada prieku, enerģiju, kā arī attīsta viņu.
Lai izpētītu, cik liela ir rotaļspēles loma bērnu saskarsmes prasmju attīstībā, tika izvēlēta šī darba tēma.
Pētījuma mērķis: pētīt rotaļspēles izmantošanu saskarsmes prasmju attīstībā pirmsskolas vidējā vecuma grupas bērniem.
Pētījuma metodes:
1.psiholoģiskās, metodoloģiskās un pedagoģiskās literatūras analīze;
2.novērošana;
3.anketēšana;
4.skolotāju darba pieredzes apkopošana un analizēšana.
…