Rotācijas kustība ir cieta ķermeņa rotācijas kustība ap asi, cieta ķermeņa kustība, kurā jebkuri divi šā ķermeņa punkti paliek nekustīgi. Taisni, kas iet caur rotējošā ķermeņa nekustīgajiem punktiem sauc par rotācijas asi. Rotācijas kustības galvenie kinemātiskie raksturlielumi ir:
1.leņķiskais ātrums ω
2.leņķiskais paātrinājums ɛ
Galveinais dinamiskais raksturlielums ir ķermeņa kinētiskais moments attiecībā pret rotācijas asi AB Kz = Iz ω, kinētiska enerģija Wk = 0.5Iz ω2 , kur Iz – ķermeņa inerces moments.
Rotācijas ātrums.
Ātruma mērīšana notiek gan ar ceļa diferencēšanas palīdzību, gan ar kustības paātrinājuma integrēšanas palīdzību.
Visvieglākais no veidiem ir signāla diferencēšana proporcionāli tā pārvietošanās virzienam, t.i., induktīvo pārveidotāju pielietošana. Tāpat kā pie ceļa mērīšanas, ātruma mērīšanā lineārā kustība tiek pārveidota par rotācijas kustību, kura tiek uztverta ar mērierīcēm. Plašu izplatīšanos ieguva mēraparāti ar ātruma mērīšanas funkciju, tie ir dažāda veida tahometri. Tahometri ar amlpitūdas modulācijas funkciju parasti tiek izgatavoti ar induktīviem mērparveidotājiem (ar līdzstrāvas vai maiņstrāvas ģenerātoriem). Par mērparveidotāju izejas lielumu tiek uzskatīts EDS.…