Noteicošie faktori romiešu un ģermāņu kultūru saskarsmei bija tirdzniecības sakari; Romas impērijas militārā ekspansija; Romas aizsardzības nostiprināšana gar Reinas un Donavas rietumu krastu un šī apgabala buferzonas izveidošanās; Romas karaspēka bāžu tiešais tuvums ģermāņiem, kas apgādāja šīs bāzes ar nepieciešamajiem rīkiem un izejvielām.
1.1 Maiņas un tirdzniecības sakari
Maiņas un tirgošanās sakari starp centrālās Eiropas apdzīvotajām tautām un Vidusjūras piekrasti ir pastāvējuši vairākus gadsimtus pirms Romas impērijas uzsākās ekspansijas. Pirms romiešiem, maiņas un tirgošanās sakarus ar centrālās Eiropas iedzīvotājiem bija jau nodibinājuši grieķi un etruski, par ko liecina Ģermāņu apdzīvotajās teritorijās atrastās grieķu un etrusku trauku atliekas un sadzīves priekšmeti, kā Mont Laso ģermāņu apmetnes apbedījumā Francijā atrastās etrusku un grieķu trauku atliekas, kas datētas ap 500. g.p.m.ē.1
Romiešu maiņas sakari ar ģermāņu ciltīm ir datējami ap 2. gs. p.m.ē. Romiešu preces atrastas daudzos apbedījumos, kā Durhenes kapā Bādenē, kur mirušajam līdzi kapā ieliktas romiešu luksus preces - bronzas krūka un panna, datēti ap 125. g.p.m.ē.…