Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:513167
 
Vērtējums:
Publicēts: 17.03.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 6 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    4
.Romiešu tiesību avoti    5
2.  Romiešu tiesību rašanās un attīstība sākuma periodā    6
3.  Romiešu tiesību recepcija    8
3.1.  Recepcija Itālijā    9
3.2.  Recepcija Vācijā    13
3.3.  Recepcija Francijā    16
4.  Glosatoru kritika un laicīgā jurisprudence    18
  Nobeigums    19
  Izmantotās literatūras saraksts    21
Darba fragmentsAizvērt

Romiešu tiesības ir vienas no lielākām antīkās pasaules kultūras vērtībām. Romieši paši uzskatīja, ka tiesības ir noderīgas visiem vai vismaz daudziem. Romieši atzina tiesības par vienu no Romas valsts varenības balstiem.
Kāpēc gan studentiem mūsdienās jāstudē romiešu tiesības?
Kaut gan Romas republika pastāvēja sen, taču tās ir ietekmējušas tiesību attīstību Eiropā. Piemēram, jaunos laikos pēc romiešu tiesību principiem un vietējām īpatnībām radās un attīstījās Eiro valstu modernās nacionālās tiesības(Code Civil, B6B, L6B, Latvijas Civillikums u.c.) Ātri mūsdienu tiesībās sastopamos jēdzienus un lielākās daļas Centrālās un Rietumu Eiropas valstu tiesību jēdzienus noteikušās romiešu tiesības. Pat 1937. gada Latvijas Civillikums ir veidots, balstoties uz romiešu tiesībām. Romiešu tiesību aktualitāte nav zudusi arī mūsdienās.
Darba mērķis: izpētīt romiešu tiesību recepciju 11-16.gs.
Tiesību vēsturē par tiesību avotiem sauc katru faktu, kas liecina par kādu tiesību normu, agrāko likumu un sabiedrības dzīvi.1
Romas civiltiesībām ir ļoti daudzi tiesību avoti. Tie ir gan rakstiski saglabājušies, gan tādi akti, kuri tikai norāda uz kādu sabiedriskās dzīves norisi.
Romas pastāvēšanas sākumā tiesības bija tikai kā paražas – mores maiorum. Tās tad arī regulēja Romas sabiedrisko dzīvi un norises. Paražas prasīja arī skaidrojumu, ko veica pontifiķi (latīniski portifex – priesteru kolēģijas loceklis). Būtisks tiesiskais akts bija 12 tabulu likumi, kuru desmit vīru padome izveidoja, lai pierakstītu un apkopotu paražas. Šis likums bija veiksmīgs paražu tiesību tālākai attīstībai.
Vēl viens būtisks tiesību avots bija tautas sapulču lēmumi.
Attīstoties saimnieciskai darbībai 12 tabulu likumi kļuva pārlieku formāli un neelestīgi un radās vajadzība pēc jaunām tiesību normām. Tad pretori , kuriem bija augstākā juridiskā vara, sāka izdot savus ediktus. Tie tad arī veidoja jaunu tiesību sistēmu – pretoru tiesības. No mūsdienu viedokļa visdrošākais un pamatīgākais romiešu tiesību avots ir Corpus Iuris Civilis, kurā pēc Justiāna uzdevuma jurists Tribonians un komisija no 528- 534. gadam apkopoja un sakārtoja 12 grāmatās visas tās tiesību normas, kuras bija uzkrājušās un saglabājušas savu nozīmi.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties