1. Kas ir iniuria romiešu saistību tiesībās?
Romiešu tiesību pārkāpumiem bija divi apzīmējumi crimen- noziegums un delictum- neatļauta darbība.
Par noziegumiem crimina impērijas laikā sodīja valsts tiesa.
XII tabulu likumos paredzēti vairāki delikti. Delictum– neatļauta, prettiesiska darbība, kas civiltiesībās nodibināja saistību, kas deva personai, kam tā kaitējusi, tiesību prasīt atlīdzinājumu no aizskārēja. Kreditors bija zaudējumu cietējs, bet debitors zaudējumu nodarītājs. Visnopietnākais ir iniuria- personas apdraudējums.
Iniuria- prettiesiska darbība (netaisnība, pārestība) ir visa veida tiesību pārkāpumi, kas nodara personai kādu noteiktu zaudējumu, kā rezultātā rodas saistība. Jau XII tabulu likumos bija fiksēti personas aizskārumi: locekļu bojājumi (membrum ruptum), kaulu lauzumi (osfļratum) u. c., kas atlīdzināmi ar likumā noteiktu naudas summu. Vēlāk prētora tiesībās iniuria jēdziens paplašinājās. Agrāko likumā noteikto atlīdzības summu vietā nāca atlīdzinājums pēc tiesas ieskata, uz actio iniuriarum aestimatoria pamata. Vainīgajam pienācās samaksāt cietušajam 300 asu, bet, ja cietušais bija vergs, tad par tādu pašu nodarījumu maksāja 150 asu un naudu saņēma verga īpašnieks. Par piekaušanu cietušajam pienācās 25 asi.
Sastopams īpašs apzīmējums, jēdziens Membrum ruptum - locekļu bojājumi, kas radīja saistības no deliktiem un bija atlīdzināmi ar likumā noteiktu naudas summu.
…