Anotācija.
Kaut arī cilvēku rokasspiediens ir domāts, lai atspoguļotu viņu personību, un tas ietekmē mūsu pirmo iespaidu, tādas saistības reti tiek formāli izpētīti. Viens simts divpadsmit dalībnieku spieda rokas divkārt četriem trenētiem kodētājiem (2 vīriešiem un 2 sievietēm), un izpildīja 4 personības mērījumus. Dalībnieku rokasspiediens bija stabils un nemainīgs laikā garumā un visiem kodētājiem. Bija arī gendera atšķirības vairākumā rokasspiediena raksturojumos. Drošais rokasspiediens tika pozitīvi attiecināts uz ekstraversiju un emocionāliem raksturojumiem, un negatīvi uz kautrību un neirotisku raksturu; tas arī tika pozitīvi attiecināts uz atvērtību pieredzei, bet tikai priekš sievietēm. Beidzot, rokasspiediena raksturojumi tika attiecināti uz iespaidiem, kurus kodētāji noformēja dalībniekiem. Šie rezultāti demonstrē, ka personības iezīmes, novērtētas no sava viedokļa, var prognozēt specifisko uzvedību, uztverto ar trenētiem novērotājiem. Attiecību spektrs starp atvērtību, genderu, rokasspiedienu, un pirmo iespaidu ļauj domāt, ka drošais rokasspiediens var būt efektīva sava tēla celšanas forma priekš sievietēm.
Rokasspiediens ir parastā sveicināšanas uzvedības sastāvdaļa, un bieži tā ir viena no pirmām lietām, ko indivīdi pamana viens par citu satikšanās. Tātad, rokasspiediens var kļūt par pamatu sākuma iespaidam, ko viens indivīds veido par otru. Kaut arī rokasspiedienu dažreiz, jokojot, uzskata par personības informācijas nodošanas veidu no viena indivīda citam, neliels sistemātiskais pētījums tika paveikts, par saistībām starp rokasspiedienu un personību. Tomēr radītājs, kurš noteic to, ka rokasspiediens ir diezgan stabils laika gaitā, un noturīgi atspoguļo noturīgas individuālas iezīmes dažādās situācijās, ir galvenokārt nezināms. Rokasspiediens arī vēsturiski tika plašāk izplatīts vīriešu starpā, nekā sieviešu starpā vai starp vīriešiem un sievietēm. Neskatoties uz to, mēs zinām nedaudz par gendera atšķirībām rokasspiediena raksturojumos, vai to, kā genders var būt piesaistīts sakariem starp personību, pirmajiem iespaidiem un rokasspiedienam. Šī pētījuma mērķis ir piekļūt veidošanas iespējai dažiem rokasspiediena uzvedības raksturojumiem laikā un gendera skatījumā; notestēt dažas hipotēzes par attiecībām starp rokasspiediena dimensijām, personību, un genderu, un novērtēt attiecības starp rokasspiedienu rādītājiem un pirmajiem iespaidiem, kas noformējās par svešiniekiem.
Rokasspiediena raksturojumi.
Rokasspiedieni var atšķirties dažos veidos. Pastāv plaša literatūra par rokasspiedienu ētikā, kura attiecās uz tām dimensijām, kur atšķiras rokasspiedieni, piemēram mīksts pret ciešo, sauss pret mitro, vai silts pret auksto. Pavadošas pazīmes, tādas kā acu kontakts un ādas krāsa, arī tiek pieminētas. Zinātniskās literatūras ietvaros, vienīgais nopietns rokasspiediena pieminējums ir Olporta (Allport) un Vernona (Vernon) klasiskā darbā par izteiksmīgām kustībām, kur autori īsi apspriež individuālas atšķirības spēka, laika, enerģijas un tvēriena dimensijās, kā arī veidus, kā tiek piedāvāta roka.
Rokas spiešana vēsturiski tika uzskatīta par vīriešu darbību. Kaut arī diezgan piedomātas, leģendas par rokasspiedienu norāda, ka paraža izveidojās, lai paraža izveidojās, lai nodrošinātu signālu starp cīnītājiem par to, ka viņi nebūs agresīvi. Nepieverot uzmanību šādu leģendu pareizībai, etiķetes grāmatas skaidri pārvērtē gendera atšķirības rokas spiešanā, kad vīrieši ir domāti biežāk spiest rokas, nekā sievietes.
Rokasspiediens un personība.
Pastāv plašs uzskats, ka indivīda rokasspiediens atklāj daudz par cilvēka personību.
…