1. Ķīlas tiesību jēdziens
“Ķīlas tiesība ( vac. Pfandrecht, kr. Zalogovoje pravo ) pieder pie t.s.piesavināšanās tiesībām ( Aneignungsrechte, prava prisvojenije ),kuru priekšmets var būt lieta vai lietas vērtība” [ 4; 19483 ] - tāda tiesība uz svešu lietu, kas kalpo par prasījuma ( saistības ) nodrošinājuma veidu, nodrošinot ar ķīlu nodrošinātas saistības kreditoram tiesības uz ieķīlātas lietas vērtību ( nodibināta par labu kreditoram ).
Ķīlas tiesības Civillikumā ievietotas lietu tiesību sadaļā un apskatītas kā lietu tiesību paveids.
Parasti sadzīvē par lietām mēs uzskatām grāmatas, traukus, mēbeles, automašīnas, ēkas utt. Civillikumā lietu jēdziens ir daudz plašāks nekā sadzīvē lietotais. Civillikums izšķir divu grupu lietas, kuras var būt par ķīlas tiesību.
Ķermeniskās ( dabiskās ) lietas var būt:
• gan kustamas lietas ( mēbeles ), gan nekustamas lietas ( zemesgabals vai ar to cieši saistītas būves );
• gan aizstājamas ( audekls ), gan neaizstājamas ( uz audekla uzzīmēts mākslas darbs );
• gan patērējamas lietas, gan nepatērējamas lietas ( šeit jāpaskaidro, ka jebkura lieta, arī nepatērējama lieta, agrāk vai vēlāk izzūd, jo nekas nav mūžīgs, tomēr likuma nozīmē patērējama lieta ir lieta, kas izzūd līdz ar tās vienreizēju patērēšanu );
• gan dalāmas lietas, gan nedalāmas lietas ( nedalāmas ir tādas lietas, kurām pēc to sadalīšanas zūd to jēga un izmantojuma mērķis ).
…