Darba temats: Riska faktoru ietekme uz hroniska bronhīta attīstību un gaitu.
Darba veids: kvalifikācijas darbs
Studiju programma: Ārstniecība
Darba zinātniskā vadītāja: lektore Mirdza Indriksone
Darba apjoms: kvalifikācijas darbs satur 35 lapas, 9 bibliogrāfiskos avotus, 11 attēlus, 4 tabulas un 4 pielikumus.
Atslēgas vārdi: hronisks bronhīts, bronhīta riska faktori.
Pētījuma mērķis: noteikt riska faktoru ietekmi uz hroniska bronhīta rašanos un attīstību, izpētīt iedzīvotāju attieksmi un izpratni par hronisku bronhītu.
Darba saturs: teorētiskajā daļā ir izpētīts hroniska bronhīta definējums un riska faktori, praktiskajā daļā ir anketu apkopojums un analīze par respondentu veselības stāvokli, darba un ikdienas apstākļiem, kas var ietekmēt hroniska bronhīta rašanos un attīstību.
Pētījuma metodes: zinātniskās literatūras analīze, aptauja un matemātiskās statistikas metodes.
Darba rezultāti: izpētīti riska faktoru ietekme uz hroniska bronhīta attīstību, veicot aptauju ir izpētīta iedzīvotāju attieksme un zināšanas par hronisku bronhītu.
Darba izmantojamība: darbu var izmantot medicīnas studenti, māsas, ārsta palīgi un iedzīvotāji, kas interesējas par hronisku bronhītu.
Hronisks bronhīts ir izplatīta elpceļu saslimšana, kurai cilvēki nepievērš pietiekami lielu vērību. Pēc statistikas datiem hronisks bronhītu sastop 3 – 17% iedzīvotāju augsti attīstītās valstīs un 13- 27% mazāk attīstītās valstīs. Slimība ievērojami samazina pacientu dzīves kvalitāti un darba spējas. Slimības attīstībā liela nozīme ir riska faktoriem, kuriem, lielāko tiesu, pacienti paši sevi pakļauj smēķējot, kā arī veicinot gaisa piesārņojumu. Smēķēšana un vides piesārņojums ir arī galvenie hroniskā bronhīta riska faktori, taču lai saslimtu ar hronisko bronhītu, cilvēkam nav obligāti aktīvi jāsmēķē vai jābrauc ar automašīnu, kas piesārņo vidi. Mēs visi, vairāk vai mazāk, esam pakļauti riskam saslimt, ja dzīvojam vai strādājam pilsētā, kur neizbēgami esam spiesti elpot piesārņotu gaisu, kā arī saskaramies ar cigarešu dūmiem kā pasīvie smēķētāji.…