Vairāk kā gadsimtu atpakaļ celtajai ēkai ir sava vēsture, savs stāsts. Šī vēsture un stāsts skar ne tikai pašu katedrāli, bet gan arī cilvēkus, kas tajā kalpojuši labu mērķu labā, gan arī tos cilvēkus, kas darījuši labu neprasot nekā pretī.
Šobrīd tas ir pilnvērtīgs pareizticības centrs Latvijā, gan arī nozīmīgs arhitektūras un kultūrvēsturisks piemineklis, kuru ietekmējuši un smagi skāruši19. gadsimta notikumi gan Latvijā, gan Eiropā. Tomēr smagākās pēdas katedrāles vēsturē ir iespiedusi Padomju vara, kas izkropļojusi dievnamu uz trīsdesmit gadiem, izmantojot ēku tai neparedzētajā jomā. Padomju laika paaudzes lielākā daļa mūsdienās to vēl joprojām sauc par planetāriju, neskatoties uz to, ka jau gandrīz 20 gadus tur atrodas atjaunotā katedrāle ar saviem līdzšinējiem darba mērķiem. Krasās pārmaiņas katedrāles vēsturē ir iespiedušās cilvēku atmiņās vairāk nekā tās īstais mērķis. Tādēļ šķiet ļoti svarīgi izzināt, cik lielu ietekmi uz vienu ēku un tās apsaimniekojošo kopienu var radīt straujā valdošās varas režīmu maiņa Latvijas valstī tik īsā laika periodā. Tādēļ darbā tiek aptverta visa katedrāles ēkas vēsture, no 19. gs. 80. gadiem līdz pat 21. gs pirmajai desmitgadei.
Zinātniski pētnieciskā darba mērķis ir izpētīt un izanalizēt, kā politiskās varas maiņa ietekmē pareizticīgās kopienas dzīvi.
Mērķa sasniegšanai tika izvirzīti vairāki uzdevumi:
izpētīt jaunas katedrāles nepieciešamību pareizticīgo kopienai;
analizēt varu maiņas ietekmi uz pareizticīgo katedrāli laika posmā no 1915. gada rudens līdz 20.gs beigām.
salīdzināt padomju varas un 1991. gadā proklamētās Latvijas valdības attieksmi pret pareizticīgās kopienas dzīvi un katedrāli.
Darbs sastāv no trīs nodaļām:
1.nodaļā tiek sniegts ieskats Kristus Piedzimšanas katedrāles celšanas un attīstības posmā līdz Pirmajam pasaules karam.
2.nodaļā tiek pētītas pārmaiņas katedrāles darbībās 19. gs – Pirmā un Otrā pasaules karu laikā, un Padomju valsts laikā.…