Latvijas uzņēmējdarbības vide pēdējos 15 gados ir piedzīvojusi būtiskas izmaiņas. Tā ir pakāpeniski pārveidojusies no haotiskas un uz īstermiņa mērķiem orientētas darbības uz mērķtiecīgu tirgus vietas iekarošanu, preču zīmju attīstīšanu un konkurenci civilizētā veidā. Uzņēmēji, kuri ikdienā vislabāk jūt visas pārmaiņas, ir spiesti pielāgoties ārējās vides pārmaiņām, lai tiektos uz galveno mērķi- peļņas maksimizāciju.
Tomēr tajā pat laikā bieži pietrūkst laika izvērtēt visas kapitāla tirgus piedāvātās iespējas. Uzņēmuma pārveide par publisku akciju sabiedrību, ja tas vēl nav izdarīts, ar turpmāku akciju kotēšanu fondu biržā var radīt daudzas pozitīvas pārmaiņas firmas ikdienas darbā. Kad konkurenti min uz pēdām vai arī tiem ir lielāka tirgus daļa, ir nepieciešams rasts visus iespējamos risinājumus uzņēmuma attīstībai un vērtības celšanai. Konkurējošo uzņēmumu pārņemšana, ražošanas jaudu palielināšana vai jaunu tirgu iekarošana ir tikai daži no piemēriem, kā uzņēmums var izmantot kapitāla tirgus dotās iespējas.
Gandrīz katra uzņēmuma īpašnieks vai vadītājs kādā brīdī nonāk pie jautājuma- ko darīt tālāk? Pārdot uzņēmumu vai daļu no tā, turpināt ieguldīt tajā līdzekļus, paplašināties vai apvienoties…. Tādos gadījumos ir svarīgi zināt visas iespējamās alternatīvas, to priekšrocības un trūkumus, un pieņemt pareizāko lēmumu.
Viena no šīm alternatīvām ir uzņēmuma akciju publiska izplatīšana, un to vēlāka tirgošanās biržā. Tas ir pasaulē populārs līdzekļu iegūšanas avots un paņēmiens, kura rezultāts ir vērtspapīru tirgū piesaistīts kapitāls uzņēmumam vai peļņa īpašniekiem, kas nolēmuši pārdot sev piederošās uzņēmuma akcijas.
Lēmums par akciju kotēšanu fondu biržā ir viens no nozīmīgākajiem stratēģiskajiem notikumiem uzņēmuma pastāvēšanas vēsturē. Līdz ar to izvēle ir jāpieņem visaugstākajā līmenī- akcionāru pilnsapulcē.
Šī darba mērķis ir, pamatojoties uz Rīgas Fondu biržā sniegto informāciju, izpētīt fondu biržas sarakstus un prasības, kādas uzņēmumiem jāizpilda, lai uzsāktu savas akcijas kotēt biržā.…