Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
3,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:548570
 
Vērtējums:
Publicēts: 12.07.2004.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 23 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Prospekta arhitektūra un stilistika    5
1.1.  Ērģeļu prospekta pārbūves vēsturiskais apskats    5
1.2.  Senākā daļa    6
1.3.  17.gs. un 18.gs. pārkārtojumi un jaunievedumi    9
2.  Ietekmes    12
  Nobeigums    14
  Izmantotā literatūra    15
Darba fragmentsAizvērt

Rīgas Doma ērģeļu prospekts ir senākais un noteikti viens no izcilākajiem Latvijā. Tas tapis 17.gs. sākumā un turpmākajos gadsimtos nemitīgi papildināts, par ko liecina stilistiski atšķirīgi dekoratīvie kokgriezumi, kuros paralēli renesanses ornamentiem var atrast arī baroka un rokoko ietekmes, kas apvienojušās vienotā ansamblī. Kursa darba galvenais uzdevums ir Doma prospekta stilistiskā analīze, kā arī iespējamo ietekmju un analogu meklējumi.
Prospekta analīze tiek veikta aplūkojot analizējamo objektu dabā, kā arī pēc fotoattēliem un literatūras. Diemžēl pieejamie literārie avoti ir fragmentāri, tie neliecina par gadu gaitā prospektā izdarītajām pārmaiņām, vien par darbu veicējiem. Nav informācijas arī par prospekta pirmā radītāja personību un darbiem citās pilsētās. Lielākā daļa ērģeļliteratūras apraksta ērģeļu instrumentus, nepelnīti ignorējot prospektus, kas laika gaitā gājuši bojā, netiekot iemūžināti fotoattēlos, tāpēc lemti aizmirstībai.
Līdz šim Doma ērģeļu prospekta analīzei īpaši pievērsusies mākslas zinātniece K.Vītola, viņas pētījumi lasāmi LMA diplomdarbā “Rīgas Doma dekoratīvo kokgriezumu kolekcija” – 1969. gadā, kā arī publikācijā “Rīgas Doma ērģeļu prospekts” grāmatā “Muzeji un kultūras pieminekļi” – 1973.gadā. Tieši pateicoties Vītolas (tolaik vēl Freimanes) diplomdarbā iekļautajam plašajam prospekta fotogrāfiju klāstam varēju veikt pilnu prospekta analīzi, jo pēdējā laikā prospektu daļēji aizsedz sastatnes, kas apgrūtina tā pieejamību.
1883. gadā avīzē “Rigasche Stadtblätter” publicētais raksts “Die Orgel der Domkirche in Riga” sniedz plašu informāciju par ērģeļu un prospekta pārveidojumiem, to cēloņiem, kā arī finansējuma avotiem, kas parasti tiek aizmirsti.
Gadsimta sākumā ērģeļu prospektu apraksta V.Neimanis Rīgas Doma monogrāfijā “Der Dom zu st.Marien in Riga” – 1912.gadā.
1933.gadā iznāk V.Peņģerota grāmata “Doma baznīcas vadonis”, kas iepriekšminētā V.Neimaņa darba pārstāstījums latviešu valodā.
Pēc P.Kampes darba “Lexikon liv- und kurländischer Baumeister, Bauhandwerker und Baugestalter von 1400-1850” var izsekot pie Doma prospekta strādājošo meistaru gaitām.…

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −4,48 €
Materiālu komplekts Nr. 1160960
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties