Vieglo automobiļu riepu darba virsmas malās protektors pakāpeniski piekļaujas sānu malām. Riepas sānos karkasu pārklāj ar gumijas aizsargslāni. Tā kā riepas sāni praktiski nav pakļauti nodilumam, bet tikai deformācijai, tiem lieto cita sastāva gumiju. Sānu gumijas aizsargslāņa pamatfunkcija ir aizsargāt karkasa kordus no atmosfēras un dažādu vielu kaitīgās iedarbības un tikai nedaudz – pasargāt karkasu no nobrāzumiem, noberzumiem, riepai beržoties gar apmalēm. Pēdējam nolūkam bieži izveido speciālu nedaudz uz āru izvirzītu aizsargjosliņu. Parasti riepas sānos borta tuvumā izveido montāžas josliņu. Tā uzskatāmāk ļauj novērtēt riepas montāžas kvalitāti.riepas karkasu no iekšpuses pārklāj ar gumijas aizsargslāni. Bez kamerriepām tas vienlaikus kalpo kā hermetizējošais slānis
Protektora veidi.
Pastāv dažādi protektora zīmējumi. Riepas protektora veidu jāizvēlas saskaņā ar automobiļa izmantošanas reģionu un gadalaiku. Pazīstamākie protektoru veidi ir:
parastais jeb ceļa protektors, universālais protektors, uzlabotas pārgājamības protektors, ziemas protektors.
Protektoram jānodrošina efektīvu riepas pašattīrīšanos, labas drenāžas īpašības, klusu riepas darbību un labu saķeri. Braucot pa netīru, mitru vai slapju ceļa segumu, atstarpes starp protektora izciļņiem kalpo kā netīrumu vai ūdens rezervuāri un aizvadīšanas kanāliņi. Ja riepa ir pārmērīgi nodilusi vai nav izvēlēta riepa ar ceļa apstākļiem atbilstošu protektora zīmējumu, tad ūdens netiek pietiekami efektīvi izspiests un aizvadīts no riepas un ceļa kontaktvirsmas. Palikušais ūdens vai netīrumi veido ķīļveida starpslāni starp riepu un atbalstvirsmu, tā samazinot saķeres spēku. Ja tas kļūst vienāds ar riteņa normālreakciju, riepa paceļas no ceļa virsmas un slīd pa ūdens plēvi. …