Restaurācija ir kultūras pieminekļa, kas laika gaitā mainījies vai sabojāts, atjaunošana sākotnējā izskatā. Objekta restaurācija ir tā atjaunošana tā pilnīgā skaidrībā, vai vismaz priekšstatā par tā pirmējo stāvokli. Restaurācijas metodes pilnībā balstās uz cieņu pret oriģinālajiem materiāliem, arheoloģiskajām liecībām, oriģinālā projekta un autentiskiem dokumentiem.
Manuprāt, ēku restaurācija ir ļoti vērtīgs process, ne tikai pieminekļiem un pilīm, bet arī senām dzīvojam ēkām, kas ar savu fasādi atgādina mums par senatni. Visbiežāk šīm ēkām restaurācija ir nepieciešama, lai tās vispār vēl varētu veikt savas funkcijas, nerunājot jau par kosmētisko restaurāciju.
Kvalitatīvas restaurācijas darbu secība:
sagatavošanas darbi (iepazīšanās ar objektu, izmeklēšana un vēsturisko atskaišu sistematizācija,
darbs ar literatūras vēsturi,
darbs ar arhīvu materiāliem un to novērtējums,
ikonogrāfisko materiālu pielāgošanas un sistematizācija,
darbu sastādīšana (vēsturiskās uzziņas analoģiju un to raksturojuma pielāgošana),
pieminekļa natūrā izpēte (arhitektūras uzmērījumi, arhitektūras- arheoloģijas uzmērījumi: skices uzmetums, mēru veikšana, iegūto mēru rasējums, arhitektūras – arheoloģiskie pētījumi arhitektūras piemineklim, pamatnes izskata darbi pie arhitektūras - arheoloģijas pētījumiem: attīrīšana, noteikumu realizēšana un attīrīšanas fiksācija, zondāžas izrakumi),
foto fiksācija izmeklēšanas laikā, dokumentu sastādīšana (projekta uzdevumi, mērķi u.c. ),
restaurācijas īstenošana dzīvē, fiksācija un restauratora pieredzes apkopojums.…