Parasti tradicionālā pārskata analīze tiek iedalīta trīs daļās:
Rentabilitātes analīze – pēta uzņēmuma spēju veikt ienesīgu saimniecisko darbību. Īpaša uzmanība ir jāpievērš kopēja kapitāla un īpašnieku kapitāla, kas “strādā” uzņēmumā, radītie procentu ienākumiem.
Likviditātes analīze – pēta uzņēmuma spēju nomaksāt nepieciešamos rēķinus.
Finansēšanas un maksātspējas analīze – pēta uzņēmuma kapitāla ieguvi un lietošanu, tā finansēšanas struktūru un spēju nest zaudējumus.
Lai veiktu tradicionālo pārskatu analīzi izmanto uzņēmuma oficiālos pārskatus. Pārskatu analīzei vislielākā vērtība ir tad, ja ir iespēja salīdzināt rādītājus par ilgāku laika posumu, tādā veidā nosakot uzņēmuma attīstības tendences, lai redzētu, vai uzņēmuma attīstība ir pozitīva vai negatīva. Var izdarīt secinājumus par to, kas notiktu, ja negatīvās attīstības tendences turpinātos.
Šajā darbā mēs apskatīsim tikai vienu radītāju grupu – peļņas un rentabilitātes rādītājus.
Vadoties no visa iepriekšminēta, darba mērķis ir paplašināt teorētiskās un praktiskās zināšanas uzņēmuma finansu analīzes jomā, analīzē izmantojot peļņas un rentabilitātes rādītājus.
Lai sasniegtu doto mērķi ir jāizpilda sekojošie uzdevumi:
jāapskata uzņēmuma darbības ekonomiskās analīzes paņēmienus;
jānoskaidro kādi rādītāji tiek izmantoti uzņēmuma darbības ekonomiskā analīzē;
jāizprāto rentabilitātes jēdzienus un to lomu uzņēmējdarbībā;
jāizanalizē rentabilitātes ietekmējoši faktori;
jāparada analizējamo rādītāju pielietojums praksē.
Lai nodrošinātu veiksmīgu doto uzdevumu risinājumu jāizpēta vairāki informācijas avoti. Par dota darba pētījuma avotiem kalpoja fundamentāli zinātniskie pētījumi, vispārēja un speciāla literatūra, periodiskie izdevumi, interneta resursi.…