Reklāma var ietekmēt cilvēka psihiskos procesus un īpašības, piemēram, saprātu, uzmanību, atmiņu, asociācijas, gribu, jūtu izraisīšanu.
Uzmanība ir apziņas virzība uz noteiktu priekšmetu. Uzmanību iedala tīšā un netīšā. Netīšā uzmanība ir ātri pārejoša, jo nav saistīta ar cilvēka apzinīgu nodomu. Ar tīšo uzmanību cilvēks izvirza sev apzinātu mērķi – pievērst uzmanību kādam noteiktam priekšmetam – precei, piemēram, ja es gribu iegūt vadītāja apliecību, es pievērsīšu uzmanību reklāmām, kuras iepazīstina mani ar autoskolu pakalpojumu aprakstu. Reklāmas uzdevums ir pārvērst netīšo uzmanību tīšajā.
Uztvere ir sarežģīts process, kura rezultātā cilvēks izprot un pazīst noteiktu priekšmetu vai parādību. Priekšmeta uztveri var atvieglot, reklamējamo objektu īpaši izceļot, izveidojot īpašu fonu vai apgaismojumu, izkārtojot reklāmas tekstu.
Atmiņa ir agrāk uztvertā iegaumēšana, paturēšana un vēlāk tā reproducēšana vai pazīšana. Iegaumēt kādu objektu nozīme saistīt to ar citiem priekšmetiem. Iegaumēšana tapāt kā uzmanība var būt nepatvaļīga un patvaļīga. Patvaļīgā iegaumēšanā cilvēks neizvirza sev mērķi iegaumēt, un iegaumēšana notiek neatkarīgi no cilvēka nodoma: cilvēks iegaumē tikai to, kas viņu stipri ieinteresējis. Lai atvieglotu iegaumēšanu, ir jāizceļ pats svarīgākais, kas jāiegaumē vispirms.…