Secinājumi
Pētnieciskā darba mērķis - noskaidrot un salīdzināt reklāmas dažādo uztveri jauniešu un pusaudžu vidū ir sasniegts. Autorēm izdevās apkopot pieejamo informāciju par reklāmas uztveres atšķirībām pusaudžu un jauniešu vecumposmos. Pētījuma laikā tika apjautāti Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas pusaudži no 7. klasēm un jaunieši no 12. klasēm. Aptaujā tika noskaidrota skolēnu attieksme pret reklāmu un atšķirīgā uztvere. Anketās iegūtā informācija tika analizēta balstoties uz teorētiskajā daļā izpētīto materiālu par vecumposmu īpatnībām un psiholoģisko uztveri. Lai noskaidrotu reklāmas uztveres atšķirību dažādos vecumposmos, tika aptaujāti 106 respondenti.
Iepazīstoties ar pusaudžu un jauniešu vecumposma īpatnībām tika secināts, ka jaunieši salīdzinājumā ar pusaudžiem ir ļoti atšķirīgi - viņi ir daudz līdzsvarotāki un spēj pastāvēt par sevi. Pusaudžiem sava viedokļa izpaušana sagādā grūtības, turpretī jaunieši prot lieliski izteikt savu viedokli un viņu emocionālā pašsajūta ir izveidojusies jau daudz stabilāka. Vēl autores noskaidroja, ka jaunieši vairāk individualizējas, bet pusaudži ir konformisti (lielu nozīmi piešķir domubiedru grupai- viegli iespaidojas).
Izpētot pieejamo informāciju par psiholoģisko uztveri autores atklāja, ka uztveres gaita palīdz nostabilizēt domas un izskaidrot visu dabā nesaprotamo. Uztveri zinātne pēta 3 svarīgās jomās - redzes fizika koncentrējas uz gaismas funkcijām; redzes fizioloģija pēta uztveres fizisko aparātu un redzes psiholoģija nodarbojas ar uztveres tēla veidošanu.
Pētījumā tika secināts, ka pusaudži no redzes psiholoģijas viedokļa vairāk iespaidojas no krāsu gammām, savukārt jauniešiem raksturīgāka reklāmas galvenās domas psiholoģiskā uztvere un tās izskaidrošana.
Iepazīstoties ar informāciju par reklāmas psiholoģiju, autores secināja, ka šajā informēšanas procesā ir jāsaskaras ar dažādiem psiholoģiska rakstura uzdevumiem, jo, lai reklāma būtu efektīva, tai ir jāuzrunā dažādas mērķa auditorijas, jo tām ir dažāda psiholoģiskā uztvere. Reklāmai ir jāizpilda visi iepriekšminētie uzdevumi un tai ir jābūt oriģinālai.
Spīdolas ģimnāzijas 7. un 12. klašu aptaujā tika noskaidrots, ka pusaudžu un jauniešu psiholoģiskā uztvere attiecībā uz reklāmu un tās ietekmes spējām nav nemaz tik atšķirīga. …