1. Cilvēku rīcības psiholoģija un faktori
1.1.Rīcības psiholoģija.
Cilvēki informāciju saņemam ar pieciem maņu orgāniem (tauste, dzirde, redze, oža, un garša), taču katram cilvēkam šī informācijas interpretācija un organizācija ir individuāla.
Uztvere ir tiešs īstenības atspoguļojums apziņā un sniedz priekšstatu par kādu objektu ar sajūtas, domāšanas un pagātnes pieredzes palīdzību. Taču ar uztveri saistās ne tikai sajūtas, bet arī priekšstati, kas izveidojušies pagātnes pieredzes rezultātā. Uztverē piedalās arī domāšana kā objektīvas realitātes atspoguļojums. Pircēju uztverē zivju konservi ir labi pazīstami, indivīdi šāda veida produkciju pazīst jau kopš bērnības.
Informācijas atlases un apstrādes procesā atšķiras:
1) selektīvā uzmanība. Katru dienu cilvēki saskaras ar milzīgu daudzumu informācijas. Kairinātāju ir ļoti daudz, un tāpēc uz visiem viņš nevar reaģēt un lielāko daļu vienkārši atmet (atsijā). Pētījumi un pieredze rāda:
cilvēkiem ir tieksme ievērot informāciju, kas saistīta ar pašreizējām vajadzībām (izsalkuma apmierināšana un vajadzība pēc salīdzinoši lētiem, materiālajam stāvoklim atbilstošiem zivju pārtikas produktiem);
cilvēkiem ir tieksme ievērot informāciju un rosinātājus, kurus viņi gaida (pircējs meklē zivju konservus un pievērš uzmanību tieši uzņēmuma reklāmai);
cilvēkiem ir tieksme ievērot to informāciju, kura krasi atšķiras no parastās informācijas (katrs jauns produkts vai dizains var pievērst uzmanību)
2) selektīvā sagrozīšana. Cilvēkiem ir tieksme salīdzināt esošo informāciju ar savu viedokli un pieredzi. Principā cilvēki bieži vien veido savu subjektīvo informācijas interpretāciju, lai tā tikai pastiprinātu jau iepriekš izveidoto viedokli, nevis pretēji.…