20. gs. vidū sāka nopietni pētīt reklāmas. Reklāma spēlē mūsu dzīvē nopietnu lomu, kā stimuls. Tomēr ir par maz izveidot “skaistu un interesantu’’ reklāmu, lai viņa strādātu. Tāpēc jo lielāka nozīme ir jautājumiem par reklāmas efektivitāti.
Reklāma – cēlusies no latīņu valodas “reklamare” – tas nozīmē (atsaukties, iebilst, izteikt neapmierinātību). Reklāmas mērķis ir izplatīt ziņas, informāciju. Bet pie reklāmas sludinājuma izstrādes vai veselas reklāmas kompānijas vienmēr jāņem vērā uz kādu auditoriju orientēta esošā reklāma. Reklāmas objekti var būt dažādi sociālie objekti, kuriem piemīt dažādas vajadzības. Piemēram: Valsts, kā sociāls objekts, kurai pieder pats lielākais informācijas avots. Bet uzņēmumiem ir daudz mazāk informācijas avotu: 1) atskaites par darbību savā uzņēmumā, 2) zinātniskas publikācijas, 3) informācija no tirdzniecības un citiem komercijas žurnāliem, 4)izziņas, 5) informācija, saņemtā no firmām, kuras nodarbojas ar tirgus pētīšanu un savas informācijas pārdošanu, 6) likumi un valsts norādījumi.
Savukārt mājsaimniecībām ir maz līdzekļu nepieciešamās informācijas meklēšanai, vai nu vispār tādu nav. Pamatinformācijas kanāli tiem ir:
1)personīgie (ģimene, draugi, kaimiņi un citi);
2)komerciālie (reklāma, izstāde);
Tomēr mājsaimniecība dod priekšroku pieņemt lēmumus no personīgiem avotiem, bet reklāma tiek izmantota par pirmsākumu, tas ir, ar preces iepazīšanos.
Reklāma atstāj sociālo un kulturālo iespaidu uz patērētāju.…