Reklāma ir visur: žurnālos, televīzijā, transporta pieturās. Tā ieskauj mūs, lai arī kurp mēs ietu. Bez tās mūsu dzīve nemaz nav iedomājama. Kādam reklāma patiešām palīdz pelnīt naudu, pārējiem – to tērēt. Daudzi to ciest nevar, citi ir ar to samierinājušies. Mūsdienās pat politika nevar pastāvēt bez reklāmas.
Reklāma parādās tur, kur konkurenti cīnās par pircējiem. Uzņēmējs lietojot reklāmu, var gūt fantastiskus panākumus vai ciest katastrofālus zaudējumus. Pats interesantākais ir tajā apstāklī, ka reklāmas kampaņu rezultātus paredzēt ir praktiski neiespējami.
Es nolēmu zinātniski pētniecisko darbu (ZPD) rakstīt par “reklāmu un tās iedarbību uz patērētāju” tādēļ, ka, manuprāt, reklāma sen vairs nav tikai sludinājums, kurā informē patērētāju par preču izpārdošanu, pēdējos gados tā ir kļuvusi par nozīmīgu līdzekli mērķu (kā ekonomisku, tā politisku) sasniegšanai, ko derētu iepazīt tuvāk.
Mana darba mērķis bija sīkāk izpētīt:
mārketinga jomu – reklāmu, tās būtību un veidošanas principus;
kādus paņēmienus reklāma lieto, lai izpildītu savu sponsoru gribu;
kāda ir reklāmas ietekme uz sabiedrību.
Rakstot ZPD un vācot informāciju par darba tēmu, mani šī lieta ieinteresēja arvien vairāk. Līdz ar to, laika gaitā sāku meklēt atbildes uz papildus jautājumiem. Lai sasniegtu mērķus, izvirzīju šādus uzdevumus:
uzzināt, kāds ir cilvēku viedoklis par “reklāmu un tās iedarbību uz patērētāju”;
izskaidrot, kā reklāma ietekmē cilvēka psihi un tās procesus;
noskaidrot populārākās reklāmas veidotāju metodes cilvēku apmuļķošanai;…