Ievads
Otrais Pasaules karš un tā beigas iezīmēja lielas pārmaiņas visā pasaulē ikvienā dzīves sfērā. Arī reklāmas industrija pirmajās pēckara desmitgadēs piedzīvoja ļoti strauju izaugsmi un pārmaiņas, kas lielā mērā iezīmēja reklāmas ceļu līdz pat mūsdienām. Protams, ka visātrāk un spilgtāk šīs pārmaiņas izpaudās pasaules lielvalstīs, jo īpaši ASV, kas reklāmas jomā allaž bijusi soli priekšā pasaulei. Lai arī daudzi tā laika jauninājumi reklāmas sfērā mūsdienu cilvēkam šķiet pašsaprotami, tomēr divdesmitā gadsimta vidū tie bija kaut kas neredzēts. Tieši tādēļ ir ļoti interesanti noskaidrot, kādu apstākļu sakritības rezultātā vēsturiskā konteksta iespaidā reklāma attīstījās tieši tā un ne citādāk un cik lielā mērā tā laika notikumi ir atstājuši iespaidu arī uz mūsdienu reklāmu.
Vēsturiskais konteksts
ASV pabeidza 2. Pasaules karu ne vien kā uzvarētāji, bet arī kā globāla mēroga lielvara. Pretēji sliktajām prognozēm par ekonomikas kritumu kara rūpniecība veicināja milzīgu ekonomisku izaugsmi, kas vēlāk noveda pie spēcīgas patērētāju sabiedrības, jo cilvēki sāka iegādāties vairāk dažādu preču kā jelkad iepriekš. Pateicoties kara pieredzei un rūpniecībai ievērojami attīstījās arī zinātne un tehnoloģijas, kas tikai paātrināja straujo ekonomikas progresu un deva sabiedrībai ticību arvien labākai dzīvei arī nākotnē. Ļoti nozīmīgi atklājumi tika veikti gan medicīnā (penicilīns, kortizons), gan ķīmijā (neilons, silikons), gan fizikā (atomenerģija). Tādas lietas kā lidojumi ar lidmašīnu, elektronisko ierīču izmēru krasa samazināšana, robotika un kosmosa izpēte kļuva par realitāti1.
Miera atjaunošana deva cilvēkiem iespēju atjaunot savas pirmskara dzīves un sapņus. Nepiepildījās arī bažas par to, ka, pārāk ātri mājās atgriežoties visiem kara dalībniekiem, varētu pietrūkt darba vietas. …