Katarakta ir acs lēcas apduļķošanās. Tātad ir traucēta lēcas gaismas staru caurlaidība un gaismas stari līdz tīklenei nokļūst izkropļoti, maz vai nesasniedz to vispār.
Simptomi
Sākuma stadijā kataraktas izraisītie simptomi ilgu laiku nav jūtami vai būtiski netraucē, bet ar gadiem tie progresē un rada specifiskus redzes traucējumus. Sūdzību parādīšanas pakāpe un veids ir atkarīgi no apduļķojuma lokalizācijas: apduļķojumi lēcas perifērijā var neradīt praktiski nekādas sūdzības, taču lēcas centra jau nelielus apduļķojumus var just.
Etioloģija
Kataraktas attīstības iemesli vēl nav pilnībā izpētīti; taču ir droši skaidrs, ka kataraktas attīstība noris sakarā ar lēcas ķīmiskā sastāva izmaiņām. Iespējamie iemesli var būt dažādi: embrionālās attīstības traucējumi, lēcas mehāniski bojājumi, jonizējošās radiācijas iedarbība, vitamīnu trūkums acs audos, intoksikācija (ar alkoholu, nitrokrāsām, naftalīnu), atsevišķi medikamenti (steroīdi, trankvilizatori, urīndzenošie līdzekļi), vispārējas organisma slimības (cukura diabēts, tetānija, reimatiskas saslimšanas), dažādi patoloģiski procesi acī (glaukoma, iridociklīts, stipra tuvredzība). Pastāv arī uzskats, ka katarakta ir normāls novecošanās process un galvenais redzes pasliktināšanās iemesls cilvēkiem pēc 55 gadu vecuma. Katarakta var būt arī iedzimta. Atšķirībā no cēloņa izšķir iedzimto un iegūto kataraktu, savukārt iegūto kataraktu sīkāk iedala vecuma un traumatiskajā kataraktā. Katram veidam ir savs norises mehānisms.…