Materiālu izmaksas
Materiālu izmaksas var sadalīt pamatmateriālu, palīgmateriālu un ražošanas materiālu izmaksās.
Pamatmateriālu izmaksas attiecināmas uz galveno produkta vai pakalpojuma sastāvdaļu veidojošajiem materiāliem un izejvielām. Tajās ieskaitāmi arī visi pamat sastāvdaļu veidojošie pusfabrikāti un gatavie produkti, kuri tiek iepirkti no ārpuses. Tā kā šīs materiālu izmaksas attiecas tikai uz konkrētiem, atsevišķiem produktiem, tad tās sauc arī par atsevišķajām izmaksām.
Palīgmateriālos tiek ieskaitītas visas tās izejvielas un produkti, kuri nav izstrādājuma būtiskās sastāvdaļās, piemēram, līmes vai lakas kokapstrādes produktos. Kā arī standartizētas skrūvītes vai kniedes kādā darbgaldā. Palīgmateriāli tikpat labi var būt izmantoti jebkurā ražojamajā produktā. Tātad palīgmateriālu izmaksas attiecināmas uz visu ražošanu kopumā un tās klasificē kā kopīgas (vairākiem produktiem kopīgas) izmaksas.
Ražošanas materiāli ir tie produkti un izejvielas, kuri vispār neietilpst saražotās produkcijas sastāvā. Ražošanas materiālos ieskaita degvielu, smērvielas, kancelejas, biroja materiālus u.c.. Ar šiem materiāliem saistītās izmaksas arī tiek klasificētas kā kopīgās izmaksas.
2. Darba izmaksas
Ar darba izmaksām saprot visu izdevumu summu, kas saistīta ar cilvēka darbaspēka izmantošanu visās ar uzņēmumu saistītajās darbībās -ražošanā, pārvaldē, realizācijā. Šajās izmaksās ieskaitāmas visas algas, prēmijas, atvaļinājumu naudas, kā arī ar likumu noteiktie sociālie nodrošinājumi. Atkarībā no tā, kur tiek nodarbināts strādājošais, samaksa par darbu tiek ieskaitīta atsevišķajās izmaksās vai kopīgajās izmaksās. Atsevišķajās izmaksās tiek ieskaitītas tikai tieši produkta ražošanā nodarbināto strādājošo algas. Remontdarbos, transportā, vadībā nodarbināto darba izmaksas tiek skaitītas kā kopīgās izmaksas.…