Viens no uzņēmējdarbības stūrakmeņiem ir menedžments. Kā zināms, tad menedžmentam ir četras funkcijas, no kurām viena no svarīgākajām ir plānošana. Vienmēr, lai ko arī cilvēks darītu, viss veicas labāk, ja ir iepriekš saplānots. Uzņēmējdarbībā, it īpaši ražošanā, plāniem un programmām ir sevišķa nozīme, bez tās vispār ražošanas procesu nedrīkstētu uzsākt.
Pirmais nosacījums ražošanas programmas sastādīšanai – skaidri jāzina, ko un kā uzņēmums vēlas ražot. Ražošanas programma ir šo divu komponentu detalizēts apraksts ar mērķi atvieglot tā īstenošanu dzīvē, jeb pasākumu sistēma, kas nosaka racionālu darbaspēka un ražošanas līdzekļu savienošanu vienotā ražošanas procesā.[3]
Programmējot ražošanu vispirms nosaka ražošanas mērķi. Tas tiek darīts, izvērtējot izejmateriālu pieejamību, ražošanas tehnoloģisko nodrošinājumu, krājumu un gatavās produkcijas uzglabāšanas iespējas, kā arī iespējamo noietu.
Nākamais solis ir ražošanas mēroga noteikšana, t.i., produkcijas sortiments, apjoms un ražošanas programmas dziļums. Izvēloties sortimentu, jāzina, ka plašs sortiments nodrošina patērētāju pastāvīgu piesaisti, jo spēj apmierināt mainīgās patērētāju vēlmes [2], bet tai pašā laikā sarežģī un sadārdzina izmaksas uz vienu vienību, jo ražošanas iekārtas bieži jāpārprogrammē. Spilgts piemērs visām šim sakarībām dzīvē ir uzņēmums ALDARIS. Plašais alus sortiments šim uzņēmumam nodrošina veiksmīgu darbību. Piemēram, ir alus veidi, kurus iecienījuši tikai neliela iedzīvotāju daļa, tāpēc to ražošana nenes tik lielu peļņu, bet tas tiek kompensēts ar citiem alus veidiem. Protams nedrīkst aizmirst, ka šis uzņēmums darbojas jau ilgus gadus un sākumā, lai izvairītos no neveiksmēm, ir ieteicams šaurāks sortiments. …