KRŪMU MELLENES
Ogas kā tādas ir pilnvērtīga un racionāla uztura neaizstājama sastāvdaļa. Tās ir nozīmīgas kā cukuru – glikozes, fruktozes, saharozes, organisko skābju (ābolskābes, citronskābes, vīnskābes), minerālvielu ( kālija, kalcija, magnija, dzelzs, fosfora u.c.) avots. Ogas ir arī bāzisko minerālvielu avots, tiem ir īpaša nozīme skābju un bāzu līdzsvara uzturēšanā organismā. Ogas bagātīgi satur cilvēka organismam nepieciešamos vitamīnus: C vitamīnu (B karotīnu), B grupas vitamīnus, P vitamīnu. Ja uzturā lieto ogas, organisms saņem šķiedrvielas, pektīnvielas, miecvielas.
Krūmu melleņu ķīmiskais sastāvs: 8,6 % cukuru, 1, 2 5 organisko skābju, 1,1 % olbaltumvielu, 2,2% celulozes, kas nonākot zarnās veicina uztura pārvietošanos gremošanas orgānos. Melleņu celuloze sekmē arī holesterīna izdalīšanos no organisma, tai ir liela nozīme pilnīgākai uzturvielu izmantošanai cilvēka organismā.
Krūmu melleņu ogās ir C vitamīns – 10 mg /100 g, PP vitamīns – 0,30 mg /100 g, B vitamīna grupas. Minerālvielu ir 0,4 % ( kālijs 51, kalcijs 16 mg /100 g, fosfors, magnijs, nātrijs ). Krūmu melleņu ogas ir bagātas ar organiskajām skābēm ( ābolskābe, dzintarskābe, citronskābe, hinīnskābe). Izvēlētās kultūras enerģētiskā uztura vērtība ir 167 kJ ( 40 kcal) 100 g.
Šīs ogas satur antocianīnus (anthocyanins). Tie ir spēcīgi antioksidanti, kas palīdz pasargāt šūnas pret brīvo radikāļu kaitīgo ietekmi. Brīvie radikāļi bojā šūnas un var izraisīt slimības. Šie antioksidanti palīdz saglabāt ādas un asinsvadu elasticitāti, pasargā no priekšlaicīgas grumbu veidošanās. Uzskata, ka mellenes var novērst vecuma izraisītu koordinācijas un īslaicīgas atmiņas zudumu.
Krūmu melleņu auglis ir neliela zili melna, apaļa oga. Mīkstums tumši sarkans, sulīgs, patīkami saldenu garšu. Krūmu melleņu ogas ir nelielas – apmēram 1,2 cm diametrā. Šīs kultūras ogas diezgan ātri bojājas, tāpēc tās ieteicams lielot uzturā uzreiz pēc savākšanas.
Svaigas krūmu melleņu ogas ēd ar pienu un cukuru, vāra ievārījumu, spiež sulu, gatavo sīrupu.
…