Rasisms ir viena no briesmīgākajām cilvēku diskriminācijas formām, kas pazemo gan apvainotāju, gan apvainoto. Visbiežāk rasisti ir sastopami tieši baltās rases cilvēku vidū, tomēr arī citas rases cilvēki izturas rasistiski pret baltajiem, bet to galvenokārt var uzskatīt par atbildes reakciju.
Rasisms saistīts ar nespēju pieņemt savādāko, atšķirīgo. Par rasisma cēloni var uzskatīt etnocentriskumu – t.i. uzskatu, ka pašu dzīves veids, reliģija, tradīcijas, un vērtības ir augstākas un labākas par citām kultūrām, kas savukārt tiek uzskatītas par dīvainām un pat amorālām. Noteiktos apstākļos šī etnocentriskā attieksme var kalpot kā attaisnojums iespējamai agresīvai uzvedībai un rasismam.
Savā referātā es vēlos apkopot rasisma izpausmes mūsdienu Eiropā un Latvijā, apskatot atsevišķus gadījumus un kopīgās tendences. Eiropas kontekstā es pievēršos situācijām konkrētās valstīs, kā arī sniegšu ieskatu rasisma izpausmēm sportā. Runājot par situāciju Latvijā, pievērsīšos rasismam kā attieksmei pret cittautiešiem - galvenokārt, krievvalodīgajiem un apkopošu citu rasu cilvēku viedokļus par dzīvi Latvijā.
Kaut gan Latvijā skaitliski citu rasu pārstāvji ir maz, tomēr viņu skaits arvien pieaug un ir būtiski saprast, kāda ir latviešu attieksme pret šo multikulturālo pasauli, kad dažādu rasu, pārliecību un reliģiju cilvēki arvien vairāk ienāk mūsu ikdienas dzīvē.
Kaut gan rasismam ir vairākas definīcijas, kas pauž līdzīgu domu, izvēlējos Esteres Indahyani Jusufas definīciju. Viņa ir Indonēzijas pilnvarotā cilvēktiesību aizstāve, kas vairākās starptautiskās konferencēs uzstājusies par rasisma, cilvēktiesību, diskriminācijas problēmām. Rasisms ir “uzskats, ka cilvēki var tikt iedalīti rasēs un ka kādas rases pārstāvji ir mazvērtīgāki par citu rasi” (www.suite101.com/…). Rasisms ir viena no aizspriedumu formām un, jo atšķirības redzamākas (ādas krāsa, reliģiskā godināšana), jo neuzticība lielāka. Jusufa atzīmē, ka izšķir individuālo un institucionālo rasismu. Pirmais ir katra individuālie aizspriedumi pret noteiktu rasi, otrie attiecas uz skolu, biznesa sfēras, kopienu u.c. politiku ierobežojot kādas minoritātes tiesības. Visbiežāk rasisms izpaužas balto mītnes vietās pret tādām minoritātēm kā melnādainie, Amerikas indiāņi un meksikāņi, Austrālijas aborigēni un aziāti.
Rasisma izcelsmes skaidrošanai nereti izmanto konfliktu teoriju – kā sacensību starp atšķirīgām grupām par nepietiekamiem resursiem.…