No jaundzimušā pirmā kliedziena līdz pilngadības sasniegšanai bērns noiet garu attīstības ceļu. Šajā laikā notiek fiziskā pilnveidošanās, garīgā izaugsme un sociālā attīstība, kas iekļauj arī personības īpašību veidošanos. Katrs bērns attīstās kā individualitāte un topoša personība ar savām bioloģiskajām un sociāli noteiktajām psihiskajām īpatnībām. Tanī pašā laikā ikviena cilvēka attīstība ir pakļauta vispārējām likumsakarībām, kuras izpaužas arī atsevišķu vecumposmu raksturīgās īpatnībās.
Bērna attīstība notiek nevienmērīgi. Noteiktos vecumposmos bērnam spilgtāk izteikta atsevišķu organismu sistēmu, funkciju, psihisko procesu un personības iezīmju attīstība, nereti arī to pārveidošanās, pārkārtošanās. Tādējādi attiecīgu audzināšanas jautājumu risināšanai daži vecumposmi ir vairāk piemēroti nekā citi. Ņemot to vērā, nepieciešams pareizi izvēlēties gan audzināšanas un mācīšanas saturu, gan darba metodes un paņēmienus.
Fiziskā attīstība
Zīdaiņa vecumā galva ir lielāka salīdzinājumā ar ķermeni, jo bērna fiziskā attīstība sākas tieši no galvas, tāpēc bērns sākotnēji iemācās pacelt galviņu, tad plecus, bet pakāpeniski sāk koordinēt roku kustības un tad sāk rāpot, sēdēt un staigāt.
Vērojams vēl kāds svarīgs attīstības princips, kas attīstības sākas no iekšējiem orgāniem uz perifērām ķermeņa daļām. Tas nozīmē, ka raksturīga kustību apgūšana no vienkāršām uz sarežģītākām, no netīšām uz kontrolējamām.
Izveidojas labās-kreisās rokas prioritāte. Pirmajos dzīves mēnešos manipulē ar abām rokām, bet jau 6 mēnešu vecumā daži bērni dod prioritāti vienai rokai, bet prasme nostiprinās 7-8 gadu vecumā.
Mazbērna vecumā strauji rit bērna psihofizioloģiskās attīstības procesi. Bērns intensīvi aug, palielinās viņa svars un strauji attīstās visas organisma funkcijas. Turpinās kaulaudu un muskuļu attīstība. Nedrīkst aizmirst, ka mazbērna kaulaudi nav nobrieduši un viegli deformējas.
Sākot no pusotra gada vecuma bērna svars un garums palielinās daudz lēnāk nekā zīdainim, bet ķermeņa proporcijas un organisma struktūra kļūst arvien „pieaugušākas”.
Viena gada vecumā bērnam ir salīdzinoši liela galva, apaļa seja un īsas kājas. Līdz 18 mēnešu vecumam ir jāslēdzas lielajam avotiņam. Otrajā dzīves gadā bērns vidēji izaug par 10 cm, ķermeņa masa palielinās vidēji par 2,5 kg. Svars ap 10 kg. 17. mēnešus vecs bērns ir ap 80 cm garš. Kāju augšanas ātrums apsteidz ķermeņa augšanu. Kauli ir mīksti un elastīgi. Pēc 2 gadu vecuma samazinās to augšana un transformācija. Muskuļu attīstība norit nevienmērīgi, sākuma attīstās lielie muskuļi.
…