Latvijā viena no Valsts policijas pamatvienībām ir Rajona (pilsētas) policijas nodaļas, kurām par pienākumu ir uzlikts nodrošināt sabiedrisko kārtību un vest cīņu ar noziedzību. Tā kā policijas nodaļās ietilpst dažādas struktūrvienības, tad galu galā sanāk, ka šeit ir koncentrēti galvenie policijas darbinieku un tehniskas līdzekļu spēki, kuri arī tad uztur un nodrošina valsts un iedzīvotāju drošību.
Policijas darbinieks ir persona, kura ieņem amatu policijas iestādē, kurai ir speciālā dienesta pakāpe un kura ir nodevusi zvērestu. * Lai persona kļūtu par policijas darbinieku tai jāatbilst vairākām prasībām – jābūt pilsonim 18.gadu vecam, bet ne vecākam par 35. Gadi, kā arī jābūt vismaz vidējai izglītībai, nedrīkst būt sodīta par tīšiem noziegumiem. Tie ir galvenie kritēriji, kurus izvirza pret personu. Ja persona tam atbilst, tad pieņem zvērestu. Zvērestā persona svinīgi zvēr kalpot savai tautai, pašaizliedzīgi pildīt dienestu, nepiekāpīgi izturēt visas grūtības, kas rastos pildot dienesta pienākumus, nežēlot savus spēkus un dzīvību iedzīvotāju un valsts labā, būt godīgam un patiesam, pašaizliedzīgi sargāt sabiedrības un pilsoņu likumiskās intereses. Tikai šādu policijas nodaļas efektīvu darbību, no kā turpretim ir atkarīga visas Valsts policijas kopīgais darba ražīgums.
Tā kā Rajonu policijas nodaļa ir iekšlietu iestādes, tad tā ir daļa no valsts vadības sistēmas. Tās darbība izpaužas nepārtrauktībā un pakļautībai likumam, un darbojas kā valsts piespiedu līdzeklis. Policija vadās pēc valsts izpildorgānu izdotajiem juridiskajiem aktiem, kas ir par pamatu valstiskajā un sabiedriskajā dzīvē. Taču pirmkārt kā piespiedu līdzeklis tas parādās attiecībā pret likumpārkāpējiem tā neskarot pārējos iedzīvotājus, kas tanī pašā laikā atturas no prettiesiskām darbībām. Tādā veidā izpildot policijas galvenos uzdevumus garantējot sabiedrisko kārtību, apkarot noziedzību un apsargāt atsevišķus objektus.
Tā kā Rajonu policijas nodaļās ietilpst dažādas apakšvienības, tad arī to uzdevumi, pienākumi un tiesības atšķīrās. Tad arī šajā referātā būs jānoskaidro šīs atšķirības, kas ļauj Rajonu policijas nodaļām efektīvi apkarot noziedzību, visracionālāk izmantot policijas spēkus.
Rajona (pilsētu) policijas nodaļa sastāv no Kārtības policijas dienesta un kriminālpolicijas dienesta. Savukārt šie dienesti vēl iedalās atsevišķās struktūrvienībās. Tā kārtības policijas dienestā ietilpst dežūrdaļa, patruļdienests, īslaicīgais aizturēšanas izolators un konvoja dienests, ceļu policija, apvienība “Apsardze”, nepilngadīgo lietu inspekcija, policijas iecirkņa inspektora dienests, licencēšanas un atļautās sistēmas dienests, policijas izpildāmo tiesa sprieduma inspekcija, imigrācijas policija un tiesas kārtībnieka dienests. Savukārt kriminālpolicija sastāv no ekonomiskās policijas, kriminālpolicijas un ekspertu dienesta.…