Ievads
Lugā stāstīts par cilvēku attiecībām, jauniešiem, kuri vēlas mīlestību un nespēj saprast- kuru tad īsti izvēlēties. Tas ir tāpēc, ka jauniešiem trūkst pieredzes attiecību veidošanā un precēties tik agrā vecumā . Pieredzes trūkums parasti ir iemesls strīdiem un nesaskaņām. Attiecības balstās tikai uz mirkļa izjūtām un netiek domāts kas būs pēc nedēļas vai gada.
Lugas pamatievirze un izmantotā tautas dziesma
Pamatievirzi dod dziesma „Pūt, vējiņi”- par pārgalvīgo kurš brauc pāri Daugavai līgavu lūkoties un stāsta par attiecībām starp cilvēkiem 20. gadsimta sākumā. Par attiecībām starp jauniešiem, kuru starpā mēdz gadīties arī uzskatu sadursmes un šīs uzskatu sadursmes virza lugas darbību uz priekšu, kur tiek meklēti cēloņi starp attiecību sadursmēm. Luga māca, kā dzīvot, nesāpinot apkārtējos ar savu rīcību un domām, kā cīnīties pret ļaunumu, kas cilvēku dzīvi, ikdienu padarījis pelēku un mokošu. Prasme nepielietot fizisku spēku vai alkoholu gadījumos, kad citu atrisinājumu nevar redzēt un tā rezultātā jācieš apkārtējiem.
Lugā izmantota latviešu tautasdziesma „Pūt, vējiņi”, kas, manuprāt, izsauc vēlmi doties uz Kurzemi, kas tajā laikā bija brīva no svešas varas. Valdīja uzskats, ka Kurzemē ir brīvība, laime un jūra, kas simbolizē spēku izdzīvot un mieru. Tautas dziesma jauniešus mudina doties uz Kurzemi pēc bagātības un laimes
Sociālo pretrunu atklāsme
Lugā ir redzama pretrunu sadursme starp tēlu materiālo stāvokli. Mātei nepatīk, ka Uldis pievērš uzmanību Baibai, kura ir bārene- nabadzīgas kalpones meita, bet Uldis- bagāts un apņēmības pilns jauneklis, bet neinteresējas par viņas meitām. Arī Zane neieredz Baibu un Orti- viņas māti, toties par Uldi viņa ir pretējās domās- Zanei patīk Uldim piemītošās īpašības- straujā daba, jauneklīguma un mīlestības spēks; izskats kā kārtīgam saimniekam. Tomēr Uldis savu sirdi dāvā Baibai un Zane pauž nepatiku dialogā starp Uldi.
…