Rainis – lielākais latviešu dzejnieks, ievērojams dramaturgs un publicists, dziļš domātājs un revolucionārais apgaismotājs, viens no pirmajiem marksisma popularizētājiem Latvijā.
Rainis – īstajā vārdā Jānis Pliekšāns dzimis 1865. gada 11. septembrī Zemgalē, turīga latviešu zemnieka ģimenē. Tēvs Krišjānis un māte Dārta rentē nelielo Tadenavas muižiņu Augšzemē, bet pēc dažiem gadiem pārceļas uz Randenes un Berķeneles muižiņām Daugavpils apkaimē. Turpmākos gados viņa tēvs nomā divas vēl lielākas muižas Latgalē – Jasmuižu un Vasiļevu. Raiņa vecākā māsa Līze palīdz vecākiem pārzināt saimniecību, savukārt jaunākā – Dora kļūst par zēna pirmo rotaļu biedreni.
Dzejnieka tēvs Krišjānis Pliekšāns (1825. – 1891.) ir tipisks pagājušā gadsimta 60. – 80. gadu jaunās šķiras – lauku buržuāzijas pārstāvis. Viņš cēlies no klaušu zemniekiem, pēc amata galdnieks – mucinieks, piedalījies pat 50. gadu zemnieku nemieros, sācis jau klaušu laikos enerģiski un neatlaidīgi iet dzīvē uz augšu, ticis par krodzinieku, bet vēlāk par turīgu vīru – muižu rentnieku. Pēc Raiņa māsas Doras Stučkas raksturojuma vecais Pliekšāns bijis ļoti uzņēmīgs, praktiskas un patstāvīgas dabas cilvēks, ar gaišu, asu prātu, ar lielu cilvēku pazīšanas un novērošanas spēju. Bijis vācu muižnieku un baznīcas pretinieks, latviešu saimnieku turības un patstāvības sludinātāja Jura Mātera draugs un viņa centienu atbalstītājs (devis naudu nacionālās kustības vajadzībām). …