2. Rail Baltica projekta nozīme
1. Projekta ekonomiskā nozīme
Projekta autori uzsver, ka Rail Baltica izbūve nodrošinās Baltijas valstīm daudz lielāku tansporta sistēmas neatkarību, tajā skaitā radīs potenciālu izaugsmei un paaugstinās valstu konkurētspēju globālajā tirgū.
Runājot par projekta ieguvumiem, tiek uzsvērts, ka Baltijas dzelzceļa infrastruktūra būs vienota ar Eiropas dzelzceļa telpu. Īstenojot Rail Baltica projektu, jau pēc 16 gadiem tiks nodrošināts augstas kvalitātes dzelzceļa savienojums starp Baltijas valstīm un lielākajiem Rietumeiropas ekonomikas, administratīvajiem un kultūras centriem. Pavērsies arī iespējas jauna kravu koridora (Ziemeļu-Dienvidu), kā arī loģistikas pakalpojumu attīstībai. Attīstīsies tūrisms, reģioni, parādīsies jaunas darbavietas. Sakotnējās sabiedrības apspriešanas laikā RB pārstāvji informēja, ka trases izbūves laikā varētu rasties ap 11 000 jaunu darba vietu, savukārt pēc trases izbūvēšanas visā Baltijā būtu ap 300-400 jaunas darbavietas saistībā ar vilcienu kursēšanu. Pēc aprēķiniem Latvijas ekonomikā varētu ieplūst vismaz 1,5 miljardi eiro.
2. Dzelzceļa nozares ieguvumi
Projekta attīstītāji uzsver, ka līdz ar jauno dzelzceļa tīklu palielināsies gan ātrums, gan dzelzceļa pārvadājumu jaudas. Kā arī tiks palielināta iedzīvotāju mobilitāte- līdz ar dzelzceļa ātrumu samazināsies ceļojuma ilgums, kā arī pārvietošanās būs daudz komfortablāka un lētāka.
Plānots, ka līdz ar Rail Baltica izveidi tiks samazināta satiksmes plūsma uz Polijas un Vācijas automaģistrālēm, kas ietaupīs gan laiku ceļotājiem, gan arī autotransporta kravu pārvadātājiem.
…