Ievads
Civilā aizsardzība ir valsts drošības sistēmas sastāvdaļa. Civilās aizsardzības sistēmas darbību plāno, koordinē, vada un kontrolē Iekšlietu ministrija. Civilās aizsardzības sistēmu veido valsts varas, pārvaldes un pašvaldību institūcijas, uzņēmumi, uzņēmējsabiedrības, iestādes un organizācijas, kā arī visas pilngadību sasniegušās darba spējīgās personas, kurām ir Latvijas valstiskā piederība. Civilās aizsardzības un krīzes vadības sistēmas savietojamība ar NATO un ES dalībvalstu krīzes vadības un trauksmes sistēmām, civilās aizsardzības sistēmām u.c. ir būtiska valsts apdraudējuma situācijas pārvarēšanā.
Viens no apdraudējumiem Latvijas iedzīvotājiem un videi ir radiācijas piesārņojums, ko rada gan objekti Latvijas teritorijā (asins apstarošanas Iekārta “BIOBEAM-2000”, gamma starošanas iekārta “Issļedovateļ”, tvertnēs nr. 1, 3, 4, 5 un 6 iebetonētie radioaktīvie atkritumi, lietotās kodoldegvielas glabāšana – reaktora šahtā – glabātuvē, BO VU Latvijas Onkoloģijas centrs), gan ārpus Latvijas teritorijas esošie kodolobjekti (Ignalīnas AES, Loviisas AES, Ļeņingradas AES, Oskarshammas AES, Forsmarkas AES, Smoļenskas AES u.c.)
Ņemot vērā šo objektu bīstamību, atrašanās vietu un citus riska faktorus, valdība, atbildīgās ministrijas, tām pakļautās institūcijas un struktūrvienības ir izveidojušas sistēmu, kas nodrošina preventīvo pasākumu kopumu objektos ar paaugstinātu radioaktīvo starojumu, koordinētu darbību avāriju gadījumā un seku likvidēšanu.
Tā kā Ignalīnas atomelektrostacija atrodas tikai 8 km attālumā no valsts robežas un 28 km attālumā no Daugavpils pilsētas, ir svarīgi būt sagatavotiem iespējamai kodolavārijai, tāpēc, pamatojoties uz Starptautiskās atomenerģijas aģentūras (SAEA) Tehniskajā dokumentā TECDOC-953 noteikto klasifikāciju, gatavības un rīcības plānošanu Ignalīnas atomelektrostacijas kodolavārijas gadījumam Latvijas Republikā valsts un vietējā līmenī veic atbilstoši 1.kategorijas prasībām.
…