Pusdienas šausmu fenomens ir interesanta parādība, kas mūsdienās arvien biežāk tiek izmantota, lai radītu vizuālus tēlus, kas izraisa cilvēkos jaunas, neparastas emocijas, kuru cēloņi ne vienmēr ir saprotami. Ir vispārpieņemts, ka nakts ir bīstams un šausmīgs laiks, bet diena ir drošs un mierīgs laiks, taču dažreiz arī dienas laikā cilvēks var sajūst trauksmi un tajā pašā laikā nesaprast, kas to izraisījis.
Šī fenomena apraksti ir atrodami dažādu tautu mītos un teiksmās: seno slāvu mitoloģijā pusdienlaika šausmu personifikācija ir Poludnica, grieķu – dievs Pāns. Tādas leģendas ir izaugusi no pirmskirstietības laiku ticējumiem, ka šajā periodā mostas ļaunie spēki. Mūsdienās šī parādība ir ļoti pazīstama datorspēļu izstrādātājiem, multiplikatoriem un šausmu filmu režisoriem. Pieredzējuši dizaineri un mākslinieki prot radīt dienas vizuālo tēlu, kas raisa iracionālu baiļu sajūtu un tādējādi pārsteidz skatītāju.
Šīs tēmas aktualitāte ir saistīta ar to, ka pētījums ļauj mūsdienīgiem māksliniekiem un dizaineriem, kuri nezina pusdienas šausmu fenomena cēloņus, apgūt paņēmienus, kas ļauj to sasniegt un izmantot savos vizuālajos darbos. Darbā ir aplūkotas mākslinieciskas tehnikas, kas glezniecībā ļauj visspilgtāk un visveiksmīgāk raisīt skatītājos pusdienas šausmu sajūtu, skatoties uz gleznu.…