Ievads
Tēma par pusaudžu agrīno grūtniecību tika izvēlēta, jo autoram radās interese par nepilngadīgo vecāku situāciju Latvijā. Darba autors vēlējās savā zinātniski pētnieciskajā darbā uzzināt vairāk par šo mūsdienu sabiedrībā aktuālo problēmu un noskaidrot iespējamos risinājumus (kuri rodas dažādu apstākļu dēļ).
Mūsdienu sabiedrība no jaunieša, kura dzīves pieredze ir tik maza, prasa daudz. No viņa prasa veidot sociālās uzvedības normas un morālo apziņu, attīstīt pasaules uzskatu un profesionālās intereses, realizēt sapņus. Un visu to – ar vienu noteikumu – nekļūdīties. Sabiedrība kļūdas nepiedod. Tā prasa jaunietim pareizi izvēlēties dzīves ceļu, apvienot vienā veselumā visu, ko viņš zina par sevi kā sociālu būtni.
Pusaudžu grūtniecība ir problēma visā pasaulē. Jau piecdesmitajos gados Latvijā strauji pieauga nepilngadīgo māmiņu skaits, kas ar katru gadu turpināja palielināties. Pēc zinātnieku un sabiedrības domām nepilngadīgo vecāku rīcība nav attaisnojama. Viņiem ir ļoti grūti un pat neiespējami pielāgoties mūsdienu sabiedrības prasībām un normām. Pasaulē un tagad arī Latvijā ir speciālas iestādes – krīzes centri, kuros var griezties pēc palīdzības gan pusaudži, gan jaunās māmiņas. (Skatīt 9. pielikumu)
Darba mērķis:
Izpētīt, kāda ir Salaspils 1. vidusskolas skolēnu un vecāku informētība par pusaudžu grūtniecību.
Darba uzdevumi:
1) Izpētīt un analizēt pieejamo literatūru.
2) Uzzināt iespējamos nepilngadīgo vecāku iemeslus un cēloņus.
3) Anketēt Salaspils 1. vidusskolas skolēnus un viņu vecākus, skolas darbiniekus un ģimenes psihoterapeitu, lai noskaidrotu viņu viedokli par šo aktuālo problēmu Salaspilī.
4) Apgūt zinātniski pētnieciskā darba iemaņas un praksi savu viedokļu, uzskatu, attieksmes izteikšanai un aizstāvēšanai.
Hipotēze:
Salaspils 1. vidusskolas 8. un 11. klašu skolēni ir informēti par pusaudžu grūtniecību un tās cēloņiem.
Darbā izmantotās metodes:
1) Literatūras apkopojums un analīze.
2) Aptauja:
a) Anketēšana – aptauja, kurā tika izmantota speciāli izstrādātas aptaujas lapas un kuras respondenti ir Salaspils 1. vidusskolas 8. un 11. klašu skolēni, viņu vecāki, skolas darbinieki un ģimenes psihoterapeits.
3) Matemātiskā apstrāde, analīze un secinājumi.
Darba struktūra: Darbs sastāv no ievada, četrām nodaļām, sešām apakšnodaļām, secinājumiem, ieteikumiem un iespējamiem risinājumiem, izmantotās literatūras avotiem un pielikumiem. Darbā ir septiņi attēli un četras tabulas.
…