Pusaudža vecums, kura lielākā daļa sakrīt ar vidējo skolas vecumu, ir ārkārtīgi nozīmīgs posms personības veidošanās procesā.
Mūsdienu pusaudži salīdzinājumā ar saviem vienaudžiem iepriekšējās desmitgadēs ir augumā garāki, fiziski spēcīgāki , viņiem ir augstāks intelektuālais līmenis un labākas uztveres spējas. Šodienas pusaudzim ir plašāks garīgo prašibu, interešu un aizraušanās diapazons, neatlaidīga vēlēšanās izprast sevi un apkārtējo pasauli.
Pusaudzis ir vispusīgi informēts. To pirmām kārtām veicina augstais mācību un audzināšanas darbs mūsdienu skolās, skolotāju augstais izglītības līmenis, labi organizētais ārpusklases un ārpusskolas darbs, ģimenes augstais kultūras līmenis, kā arī internets, radio, televīzija, teātris, muzeji, izstādes utt.
Sakarā ar organisma bioloģiskajām pārmaiņām un pubertātes procesu mainās arī psihe, uzskati, uzvedība, attieksme pret sevi un apkārtējiem cilvēkiem. Pusaudzis negrib vairs būt bērns, vēlas drīzāk kļut par pieaugušu un neatkarīgu cilvēku un tāpēc slimīgi reaģē, ja pret viņu izturas tāpat kā pirms vairākiem gadiem. Nereti vecāki neievēro notiekošās pārmaiņas un turpina uzskatīt pusaudžus par maziem bērniem. Līdz ar to ģimenē rodas savstarpējas nesaprašanās, nepatikšanas un pat konflikti, kuri ir aprakstīti dotajā darbā. …