2. Raksturot faktorus augsne un substrāti.
Konteinerstādu audzēšanai kā substrāts parasti tiek izmantota kūdra, taču rūpnieciski sagatavota kūdra nenodrošina labvēlīgu vidi mikorizas sēņu attīstībai. Tāpēc, lai izvēlētos piemērotāko substrātu konteinerstādu audzēšanai, svarīgi ir noskaidrot, kā šis substrāts ietekmē stādu mikorizāciju un mikorizas sēņu micēlija attīstību. Nepieciešams analizēt arī kūdras substrāta mikrofloru, jo mikroorganismi sekmē rizosfēras veidošanos. Rizosfēra ir bioloģiski aktīva, līdz 3 mm bieza augsnes kārtiņa ap kokaugu saknēm būtiski ietekmē mikorizu. Tādēļ svarīgi ir novērtēt konteinerstādu audzēšanai izmantotā kūdras substrāta bioloģiskos rādītājus – mikorizās infekcijas potenciālu un mikrofloru.
Augsne.
Augsne ir viens no nozīmīgākajiem dabas resursiem, un kā ekosistēmas komponents ietekmē biomasas producēšanu. Tā kalpo kā filtrs, kas aizsargā pazemes ūdeņus, ūdensteces un ūdenstilpes no ķīmiskā un bioloģiskā piesārņojuma, tomēr pārmērīga mitruma periodos agri pavasarī un rudenī augsne tiek caur skalota, un piesārņojošām vielām ir iespēja nokļūt ūdeņos. Augsne ir teritorijas bioloģiskās daudzveidības noteicēja un saglabātāja.
Substrāti.
Substrāts ir augsnes aizvietotājs. Akciju sabiedrības kokaudzētavas izmanto Latvijas purvu kūdru. Latvijas kūdras substrātiem piemīt sekojošas teicamas īpašības:
kūdra ir praktiski brīva no infekcijas slimībām un nezāļu sēklām
kūdrai ir ļoti labas mitruma saglabāšanas īpašības un vienlaicīgi tā nodrošina gaisa piekļuvi saknēm
sākotnēji tajā praktiski nav barības vielu, kas dod iespēju substrātu uzlabot atbilstoši katra auga vajadzībām
nepieciešamais pH režīms
Piemēram, kokaudzētava „Kalsnava” kūdras substrātu pārsvarā iepērk no Sedas kūdras fabrikas. Lai apmierinātu stādu specifiskās vajadzības, pie kūdras substrāta pēc nepieciešamības pievieno vermikulītu, mulču u.c. materiālus.
…