IEVADS
Mūsdienās ikviens cilvēks savā dzīvē viens retāk cits mazāk, bet neizbēgami kontaktējas ar publiskās pārvaldes subjektu. Tas izskaidrojams ar to, ka svarīgākas dzīves sfēras jebkurā valstī vienmēr kontrolēs valsts pārvaldes iestādes.
Lai izprastu kādā veidā valsts un citas institūcijas kā publiskās pārvaldes subjekti realizē savas pilnvaras šajā referāta tiks apskatīta ne tikai pārvaldes organizācija, bet tās jēdziens, īpatnības un svarīgākie elementi. Jāatzīmē, ka publiskās pārvaldes uzdevums ir ne vien nodrošināt pārvaldi publisko attiecību jomā, bet padarīt to par demokrātisku, tiesisku, efektīvu, atklātu un sabiedrībai pieejamu.
PUBLISKĀS PĀRVALDES JĒDZIENS
Publiskā pārvalde (no angļu valodas public administration) ir valsts varas un tās amatpersonu darbība noteikta politiska kursa (public policy) īstenošanai uz izstrādāto procedūru pamata. Publiskās pārvaldes darbība tradicionāli tiek pretstatīta no vienas puses politiskai darbībai, un no otras – politiska kursa veidošanai.
Publiskās pārvaldes teorijā izšķir trīs galvenās pieejas tās galveno principu formulēšanai:
1. tiesisko pieeju,
2. politisko pieeju,
3. pārvaldes pieeju. (menedžmenta)
Saskaņā ar tiesisko pieeju publiskās pārvaldes pamatvērtības ir cilvēku tiesību aizsardzības tiesību virsvadības vērtības. Pārvaldes amatpersona ir pakļauta ne tik daudz savam vadītājam, cik tiesiskās valsts un Satversmes prasībām.
Saskaņā ar politisko pieeju publiskās pārvaldes pamatuzdevums ir cik iespējams veiksmīgāka tautas gribas īstenošana. Valsts amatpersonām jābūt politiski atbildīgām un jūtīgam pret cilvēku interesēm.
…