Ievads
Varbūt ir cilvēki, kuriem ir pilnīgi pietiekami bērnu radīt, un īpaši par to nerūpēties, tomēr vairums vecāku rūpīgi piedalās bērna audzināšanā, seko tā pilnvērtīgai attīstībai un jau pirms bērna piedzimšanas gūst nepieciešamo informāciju maza bērna audzināšanā. Iespējams, ka arī man kādreiz noderēs šīs zināšanas, kuras ieguvu rakstot šo darbu.
Viens no iemesliem, kādēļ izvēlējos rakstīt tieši par šo psihosociālās attīstības posmu, t.i., no 2-4 gadiem, ir tas, ka šajā periodā maza bērna attīstībā notiek daudz jauna- tie mācās runāt, viņu valoda šajā vecumā ir tik interesanta, mazie jau paši saviem spēkiem skraidelē apkārt un ir tik ļoti zinātkāri. Trīsgadīgs bērns vēl ir tik maziņš un mīļš, un jo tas aug lielāks, jo sāk jau parādīties dažādi nedarbi un viņš virs nav ar tādu piemīlīgu naivumu.
Šajā darbā pārsvarā balstīšos uz pieredzējušu psihologu darbiem, bet dažu nodaļu beigās centīšos paust arī savas domas un secinājumus, un to, ko ieguvu no cilvēkiem , kuri paši šobrīd audzina, vai arī jau ir izaudzinājuši bērnus.
Cilvēka dzīve vienmēr ir un paliks līdz galam neizzināms noslēpums. Tā personība attīstās visas dzīves laikā, izejot un izdzīvojot katru attīstības posmu. Katrs posms mūsu dzīvē ir ļoti svarīgs. Augšana un attīstība ir ļoti svarīgas bērnībā. Attīstība raksturo tās izmaiņas, kas dažādu apstākļu rezultātā skar cilvēka psihi, ķermeni un uzvedību. Attīstības bioloģiskajos procesos ietilpst nobriešana, augšana utt. Psihosociālajā jomā ietilpst personības iezīmes un sociālās prasmes. Tas kā cilvēki uztver sabiedrību un uz to reaģē. Cilvēka attīstība ir ļoti sarežģīts process, kas patiesībā turpinās visu dzīvi.
Sava „Es” veidošanās
Līdz ar kustībām bērns izjūt, apzinās sevi kā indivīdu, jo kustību prasme piemīt tieši viņam. Tādejādi kustību tālākā attīstība veicina neatkarības un pašapziņas veidošanos. [7.Zīlītis.4.lpp.]
Pašapziņas attīstība ir nozīmīgs agrīnās bērnības perioda jaunveidojums psihē. ES koncepcijas attīstība saistīta ar:
1) spējām pastāstīt par citu cilvēku uzvedību,
2) spējām apzināti ietekmēt citu cilvēku uzmanību,
3) spēju pastāstīt par savu darbību,
4) spēju sevi pazīt (spogulī),
5) patstāvības izjūtu,
6) sava īpašuma apziņu,
7) empātiju,
8) 2-3 gadu krīzi. [4.Svence.71.lpp.]
…