Ko nozīmē attīstītība?
Bērna attīstība ir līdzīga uzplaukšanai, tādā ziņā, ka jaunas prasmes pakāpeniski veidojas un „uzplaukst”. Attīstības laikā notiek kvalitatīvas pārmaiņas, kuru rezultātā bērna dzīve būtiski izmainās. Piemēram, mēs zinām, ka, tiklīdz bērns iemācās staigāt, viņa redzesloks stipri izmainās, jo pasaule kļūst pieejamāka. Līdzīgas izmaiņas notiek bērna emocionālajā attīstībā: kad bērns ir ieguvis jaunas spējas vai prasmes, būtiski izmainās viņa skats uz pasauli. Dažas no šīm svarīgajām izmaiņām notiek tad, kad bērns izveido drošu piesaisti, iemācās izmantot fantāziju spēlējoties, saprast savas izjūtas, uzzināt citu cilvēku perspektīvu un rūpēties par citiem.
Ir sešas galvenās nozares vai sfēras, kurās apskatām bērna attīstību:
Motorā attīstība (lielas kustības). Šajā nozarē iekļautas prasmes, kurās tiek lietoti lielie muskuļi, piemēram, velties, sēdēt, rāpot, staigāt, skriet.
Motorā attīstība (smalkās kustības). Tas, ko bērns spēj darīt ar mazajiem muskuļiem, piemēram, pacelt un turēt mazus priekšmetus, būvēt ar klucīšiem, sasist kopā divas lietas.
Kognitīvā attīstība. Šajā nozarē iekļauta bērna izpratne par jēdzieniem, piemēram, izpratne par objektu patstāvību, spēja klasificēt, problēmu risināšana.
Valodas attīstība un komunikācija. Šajā nozarē iekļautas spējas, kas saistītas ar receptīvo valodu ( spēja saprast valodu) un ekspresīvo valodu (runas prasme), kā arī neverbālā komunikācija un žesti.
Emocionālā attīstība. Emocionālā attīstība nozīmē, cik lielā mērā bērns pazīst un saprot savas emocijas, kā arī to, cik labi viņš prot tās savaldīt.
Sociālā attīstība un saskarsmes iemaņas. Šajā nozarē runājam par bērna un vecāku piesaisti, bērna prasmi spēlēties ar citiem bērniem, kā arī spēju dalīties un izrādīt rūpes par citiem. …