Šī darba nodaļa darba autoram ir izstrādāta ar mērķi noskaidrot normatīvo aktu bāzi, kas regulē un nodrošina Latvijas Republikas Prokuratūras tiesiskās darbības īstenošanu, kā arī izskatīt normatīvo bāzi, kas kļuva par pamatu prokuratūras izveidošanai Latvijā.
Sākumā ir jāatzīmē, kā pamatu pamats normatīvo aktu uzskaitījumā ir Latvijas Republikas konstitucionālais likums – Satversme, uz kuras arī balstās visas likumdošanas izstrādāšana un tiesisko normu ievērošana.
Latvijas Republikas Prokuratūra ir izveidota 1990.gada 26.septembrī, kad Latvijas Republikas Augstākā Padome pieņēma likumu “Par prokurora uzraudzību Latvijas Republikā”. Likums stājās spēkā ar tā pieņemšanas dienu un noteica prokuratūras organizācijas un darbības galvenos principus, kā arī prokuroru pilnvaras. 1
Vienlaicīgi ar Latvijas Republikas Augstākās Padomes lēmumu par Latvijas Republikas ģenerālprokuroru tika iecelts Jānis Skrastiņš, uzdodot viņam izveidot prokuratūru un nodrošināt tās darbību atbilstoši likuma prasībām.
1995.gada 21.septembrī Latvijas Republikas Saeima apstiprināja Jāni Skrastiņu uz otru ģenerālprokurora pilnvaru termiņu.
2000.gada 11.maijā ģenerālprokurora amatā Saeima uz pieciem gadiem apstiprināja Jāni Maizīti.
Pasaulē neeksistē vienots prokuratūras modelis. Prokuratūras institūta statuss un kompetence var atšķirties atkarībā no valsts, tās vēstures, tiesiskās kultūras. Bet prokuratūras statusa, struktūras, tās darba formas un uzdevumu maiņa var notikt tikai harmoniski, paturot prātā, ka galvenais mērķis ir un būs tiesiskās kārtības un likumības uzraudzība, kā arī personu un valsts tiesību un interešu aizsardzība.
Veidojoties mūsdienu nacionālajām tiesību sistēmām, izveidijās dažādi prokuratūras modeļi. Šo modeļu īpatnības izpaužas gan prokuratūras statusā, gan arī prokuratūras funkciju un pilnvaru saturā.…
Darba tēma ir saistīta ar Latvijas tiesībsargājošās iestādes – prokuratūras – darbības apskatu. Autors izvēlējies rakstīt studiju darbu par prokuratūru, jo prokuratūrai ir liela nozīme Latvijas Republikas tiesu varu sistēmā un gribējis izzināt prokuratūras struktūru un funkcijas. Pamatojoties uz tematu un ieskatu par izvirzītās problēmas risinājuma meklēšanas virzienu, autors noteica darba mērķi: izpētīt prokuratūras struktūru un tās funkcijas. Šī tēma prokuratūras funkcijas un loma ir gan aktuāla mūsdienās, gan arī senā pagātnē. Dzīvē par katru likuma pārkāpumu ir jāatbild un jārēķinās ar sankcijām, tāpēc ir likumi, kuri ir jāievēro un nedrīkst pārkāpt. Tādēļ ir prokuratūra, kas patstāvīgi veic uzraudzību pār likumības ievērošanu prokuratūras likumā noteiktās kompetences ietvaros un veic kriminālvajašanu. Tā kā prokuratūras funkcijas ir svarīgas visā procesā tās ir jāpilda un jāievēro kā tas ir noteikts Prokuratūras likumā. Prokuratūras tiesiskais pamats balstās uz Satversmi, Prokuratūras likumu un citiem likumiem, kā arī normatīvajiem aktiem. Ir svarīgi, izskatot konkrētas lietas, kā arī pieņemot lēmumus, ka prokurors to dara vienpersoniski un patstāvīgi, ievērojot personu vienlīdzību likuma priekšā un tiesas priekšā, kā to paredz likums. Darba uzdevums ir izpētīt un apzināt normatīvo bāzi, kas attiecas uz prokuratūras darbības īstenošanas nodrošināšanu; izzināt prokuratūras struktūru; noskaidrot prokuratūras funkcijas. Darba noteikto uzdevumu sasniegšanai tiek izmantota gan teorētiskā literatūra, gan normatīvie akti, kā arī Interneta resursi. Darba nobeigumā ir izstrādāti secinājumi un iespējamie priekšlikumi
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Tiesību normas PSRS okupētajā Latvijā
Referāts augstskolai39
-
Noziedzības novēršanas iespējas Latvijā
Referāts augstskolai23
TOP 500 -
Latvijas Republikas prokuratūras funkcijas un darbības principi
Referāts augstskolai7
-
Ekonomisko noziegumu novēršana un apkarošana cilvēkdrošības nodrošināšanas kontekstā
Referāts augstskolai18
-
Juristu darbības morāli ētiskais pamats
Referāts augstskolai4