Risku veidi
1.Ieplānotā laika risks. Ļoti nozīmīgi ir ieplānot pēc iespējas precīzāku projektam nepieciešamo laiku. Laika ieplānošanai izmanto dažādas metodes, tās vairāk atkarīgas no projekta lieluma.
2.Finansu risks. Tāpat jāizplāno pēc iespējas precīzāks projektam atvēlētais budžets, jāieplāno naudas rezerves neparedzētiem gadījumiem.
3.Prasību risks. Daudzi faktori programmatūras pārvaldībā ir atkarīgi no prasībām. Prasību riska veidi:
Nepareizi izprastas prasības – nav pareizi izprastas lietotāja vajadzības un pasūtītāja vēlmes;
Neatbilstīgas prasības – prasības, kas konfliktē ar citām prasībām;
Neskaidras prasības – prasības, kurām ir vairāki semantiski skaidrojumi;
Mainīgas prasības – prasības, kuras ir pastāvīgi aizstātas, jaunu prasību nepārtraukts papildinājums.
4.Kvalitātes risks. Programmatūra nevar izpildīt iecerētās funkcijas saskaņā ar norādītajiem noteikumiem. Lai būtu labi sasniegumi, ir nepieciešams noteikt kļūdas programmatūrā vai atjaunināt to pirms lietošanas.
5.Darba risks. Tas ir risks, kas neapmierina darba prasības, piemēram, lietotāja un pasūtītāja vēlmes nav izpildītas, lietotājs un pasūtītājs nav apmierināts ar kvalitāti.
Projekta riski ir būtisks projektu ierobežojošs faktors. Projektam vienmēr ir riski. Lielu daļu no projekta riskiem nav iespējams novērst vai to novēršana nav izdevīga. Galvenais ir apzināties, ka projektam būs riski, noteikt lielāko daļu no riskiem pirms projekta sākuma un plānot projektu, ņemot vērā iespējamos riskus.
Riska pārvaldība jeb vadība ir viens no IT drošības un arī no biznesa plānošanas pamatelementiem. Riska pārvaldība sastāv no vairākiem procesiem, proti, risku identificēšanas, novērtēšanas, samazināšanas un kontrolēšanas. Risku pārvaldība organizācijai ļauj apzināt tās pašreizējo situāciju un plānot tās attīstību.
Resursi – viss, kas pieder firmai.
Draudi - jebkurš notikums, kura dēļ organizācijai var rasties zaudējumi.
Nepilnība - sistēmas ievainojamības pakāpe.
Aizsardzības līdzekļi - ir gan organizatoriskie pasākumi, gan fiziskie līdzekļi, ar kuru palīdzību organizācija samazina draudu ietekmi.
Zinot iespējamos draudus un novērtējot to potenciālo ietekmi, organizācijas vadība var:
Izprast un mazināt iespējamos zaudējumus;
Labāk prognozēt un darboties ekstremālās situācijās;
Novirzīt risku citiem, piemēram, apdrošinātājiem. …