1. Kas ir e-komercija
Elektroniskā komercija jeb e-komercija aptver interneta produktu un pakalpojumu tiešsaistes biznesa aktivitātes gan starp kompānijām, gan starp kompāniju un patērētāju. E-komercijas iedalījums ir šāds:
Tiešsaistes pirkumu izvēles vietne (online shopping) – informācijas un aktivitāšu iespēja. Vietne pircējam sniedz darījuma slēgšanai nepieciešamo informāciju, un viņš izvēlas vietnē pirkumus, pamatojoties uz šo informāciju.
Tiešsaistes pirkšanas vietne (online purchasing) – tehnoloģijas infrastruktūra datu apmaiņai un produkta iegādei caur internetu.
Fakts: „tiešsaistes pirkšana” ir e-komercijā izmantotā metafora, kas nozīmē, ka klientam ir pieejama tiešsaistes metode pasūtījumu izdarīšanai, iespēja norēķināties par pirkumu vai uzzināt cenas.(1)
Gan pasaulē, gan Latvijā ar terminu „e-komercija” apzīmē preču un pakalpojumu pirkšanu un pārdošanu, izmantojot informācijas tehnoloģiju un elektronisko sakaru līdzekļus ( uzņēmumu interneta mājas lapas, e-pastu), skaidro Ekonomikas ministrijas (EM) Tirdzniecības nodaļas vecākais referents Intars Eglītis.
Tāpat kā klasiskajam mārketingam ir ļoti daudz pareizu definīciju, arī e-komercijas skaidrojumu var būt ļoti daudz. Viss atkarīgs no tā, kurš e-komercijas darbības virziens tiek uzskatīts par svarīgāko.
Patiesībā e-komercijas mērķis ir viens – gūt peļņu. Atšķiras tikai mērķa sasniegšanas veidi. Ja pakalpojuma sniedzējs vai preču īpašnieks cenšas realizēt savu produkciju tiešsaistē (interneta veikalā), tad tā ir pārdošana. Arī uzņēmuma, tirdzniecības markas, produkcijas reklāma tiešsaistē var būt mērķa sasniegšanas veids – uzņēmums cer uz savu pašreizējo un potenciālo klientu labāku informētību, kas rezultātā veicinās pakalpojumu vai produkcijas pārdošanu. (4)…