4. NOBEIGUMS
Mīti par profesionālas karjeras izvēli
Profesijas izvēle var notikt pēkšņi un tas var būt ilgstošu pārdomu un šaubu rezultāts. Var gadīties, ka profesija ir iecerēta jau agrā bērnībā, kas apzināti vai neapzināti pamazām tiek apgūta.
Lai palīdzētu izvērtēt profesijas izvēles motīvus, jāiepazīstas ar vairākiem mītiem – neefektīviem vai kļūdainiem priekšstatiem par profesijas izvēli.
Mīts: jāizvēlas vienīgā piemērotā profesija.
Jā, cilvēki atšķiras pēc savām spējām, interesēm un personības iezīmēm, un tieši šo atšķirību dēļ katrs cilvēks vislabāk var realizēties virknē dažādu profesiju. Katra no šīm profesijām prasa no cilvēka noteiktas spējas, intereses un personības iezīmes, tomēr šīs robežas ir pietiekami plašas, lai katrs cilvēks varētu izvēlēties dažādas profesijas un katrai profesijai varētu būt piemēroti dažādi cilvēki. Svarīgi ir apzināties, kāds ir to profesiju loks, kurās vislabāk var īstenot savu potenciālu.
Mīts: jāizvēlas viena profesija visam mūžam.
Dzīve mainās tik strauji, ka cilvēka mūža laikā vienas profesijas „izmirst” un rodas no jauna citas. Mainās arī paliekošo profesiju saturs. Rodas aizvien jaunas tehnoloģijas, kuru lietošana jāapgūst jau esošo profesiju pārstāvjiem. Ir aprēķināts, ka šo izmaiņu dēļ cilvēkam mūža laikā var nākties mainīt savu karjeru un profesiju 4 – 6 reizes. Cilvēki ar gadiem mainās. Galvenā mūsdienu dzīves iezīme ir tā, ka cilvēkam jāprot pielāgoties mainīgajai profesiju pasaulei un jāizglītojas visa mūža garumā.
Mīts: ir vērts izvēlēties tikai augstākās kvalifikācijas profesiju.
Taču nereti šo mērķi ir grūti vai pat neiespējami sasniegt uzreiz. Piemēram, cilvēks vēlas būt liela uzņēmuma vadītājs. Lai šo sapni realizētu, nepietiek ar to, ka viņš iestājies attiecīgajā augstskolā un to absolvē. Veiksmīgam darbam nepieciešama arī pieredze, papildu mācības, kā arī vēlama specializācija attiecīgā jomā.
Mīts: ir vērts strādāt tikai prestižās profesijās.
…