Par sava bakalaura darba pētījuma priekšmetu esmu izvēlējusies profesionālās izdegšanas, jeb izdegšanas sindroma mijsakarības ar vajadzību apmierinātības līmeni valsts drošības iestādē strādājošiem vīriešiem (operatīvajiem darbiniekiem) vecumposmā no 25-45 gadiem.
Izdegšanas sindroma pētījumi pasaules psiholoģijas praksē aizsākušies relatīvi nesen, tikai 20. gadsimta beigās, 70-tajos gados, bet šī problēma kļūst aizvien aktuālāka ne tikai rietumu valstīs, bet arī pie mums, par ko liecina Latvijā jau veiktie nedaudzie pētījumi. Tā kā izdegšanas sindroms novērojams strādājošiem profesijās cilvēks – cilvēks un izpaužas gadījumos, kad komunikācijai raksturīga emocionālā pārsātinātība vai liela kognitīvā slodze, tad operatīvie darbinieki pieder pie nosacītās riska grupas. Operatīvajā darbā tas pamatojams ar lielu destruktīvu kontaktu biežumu (kontaktēšanas ar noziedzīgiem elementiem, saskarsme ar pretlikumīgām darbībām) krasām ekonomiskā līmeņa izmaiņām un specifiskiem profesionālā darba nosacījumiem, politiskajām svārstībām un to ietekmi uz veicamajām darba funkcijām, paaugstināto stresa līmeni, potenciālo paaugstināto riska faktoru un neadekvāti zemo atalgojumu pretstatā izvirzītajām prasībām.
Operatīvo darbinieku garīgā, emocionālā un fiziskā pārslodze, veicot tiešos darba pienākumus, un šo faktoru mijiedarbība ar bāzes vajadzību apmierināšanas problemātiskumu, teorētiski veido fonu profesionālai izdegšanai, tādēļ šajā darbā vēlos noskaidrot:
Izdegšanas sindroma veidošanās cēloņus, tā struktūru un attīstības gaitu;
Kādu faktoru ietekme ir dominējošā izdegšanas sindroma formēšanā;
Vajadzību apmierinātības līmeņa mijsakarības ar izdegšanas līmeni;
Kāda ir Es-tēla (paškoncepcijas) saistība ar vajadzību apmierinātības līmeni; un tā mijsakarībām ar izdegšanas veidošanos;
Stresa līmeņa ietekme uz izdegšanas veidošanos.…