Secinājumi un priekšlikumi
Secinājumi:
1. Profesionālās atbildības apdrošināšana ir civiltiesiskās apdrošināšanas veids, kurā tiek apdrošināta noteiktu profesiju pārstāvju civiltiesiskā atbildība par savas profesionālās darbības rezultātā radītajiem zaudējumiem trešajām personām.
2. Latvijā ar likumu ir noteiktas vairāk kā desmit obligāti apdrošināmās profesijas.
3. Latvijā darbojas četras dzīvības un desmit nedzīvības apdrošināšanas sabiedrības, no kurām astoņām ir izsniegta vispārējās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas licence.
4. Apdrošināšanas nozare Latvijā pagaidām ir mazattīstīta un ieņem nelielu nišu kopējā valsts ekonomikā, liecinot par salīdzinošu zemu iedzīvotāju dzīves līmeni.
5. Līdz ar ekonomisko krīzi valstī, arī apdrošināšanas tirgus piedzīvo smagu kritumu – 2009.gadā bruto parakstītās prēmijas, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kritās par 25%.
6. Civiltiesiskās atbildības apdrošināšana ieņem nelielu vietu kopējā Latvijas apdrošināšanas tirgū, tomēr tā ir stabila un ar zemu izmaksāto atlīdzību attiecību.
7. Apdrošināšanas sabiedrības atšķirīgi sastāda apdrošināšanas noteikumus, līdz ar to apdrošinājuma ņēmējam ir sarežģīti izvēlēties starp vairākam sabiedrībām.
8. Uzsvari uz apdrošinātajiem zaudējumiem un izņēmumiem ir ļoti dažādi, līdz ar to apdrošinājuma ņēmējam ir uzmanīgi jāiepazīstas ar apdrošināšanas noteikumiem, lai pārliecinātos, vai tie apmierina konkrētās personas vajadzības.
9. Vairāki posteņi, piemēram, izņēmumi ir izkaisīti pa dažādām apdrošināšanas noteikumu sadaļām, radot grūtības apdrošinājuma ņēmējam iepazīties ar kopainu.
10. AAS „Seesam” apdrošināšanas noteikumos vairāki punkti ir balstīti uz likuma „Par apdrošināšanas līgumu” pantiem, pievienojot paskaidrojošas detaļas, bet AAS „BALTA” noteikumos nav iekļauti vairāki likumā noteiktie noteikumi.
11. Novērtējot 5 kvalitatīvos rādītājus kvantitatīvi, labāku noteikumu novērtējumu ieguva AAS „BALTA”, tomēr autorei korektāki pret klientu šķita AAS „Seesam” noteikumi, jo tie detalizētāk izskaidro vairākas pozīcijas.
Priekšlikumi:
1. Apdrošināšanas sabiedrībām, sastādot apdrošināšanas noteikumus, jāiekļauj tajos arī galvenie punkti no likuma „Par apdrošināšanas līgumu”, piemēram, „Informācija par apdrošināmo risku”, „Izmaiņas sākotnējā informācijā”, „Strīdu izšķiršanas kārtība”, „Apdrošināšanas līguma izbeigšana”, „Regresa prasība”, lai apdrošinājuma ņēmējs varētu iepazīties ar visām savām un apdrošināšanas sabiedrības tiesībām un pienākumiem.
…