Šis ir darbs par profesiju - Rotu kalēju. Rotu kalēji ir daudz un dažādi, sākot no senlatviešu kalējiem, kuri kala ne tikai pakavus vai cirvjus, bet arī dekoratīvus priekšmetus, ar kuriem izrotājās bagātākie, līdz mūsdienu juvelieriem, kuri gan nodarbojas ar rotu kalšanu un izveidošanu. Kāda ir atšķirība starp šiem diviem kalējiem - senlatviešu un mūsdienu? Atšķirība ir tā ka agrāk šie kalēji kala praktiskas, ikdienā izmantojamas lietas - šķēpu un bultu uzgaļus, pakavus, cirvjus, darbarīkus, eņģes utt., kā arī rotaslietas, kurām it kā nav pielietojuma. Mūsdienās šīs praktiskās lietas kaļ vai citādi izgatavo mašīnas, fabrikas, kur cilvēku roku darbs tiek izmantots minimāli. Bet rotu kalšana - tā ir nodarbošanās, kur bez cilvēka rokas un izdomas nevar iztikt. Protams, varētu izveidot mašīnas, kuras ražo šis rotas lieta. Bet kādas tās būtu? Vienveidīgas, bez cilvēka rokas ieliktās dvēseles, kas ir neatņemama sastāvdaļa. Tāpat, kā, piemēram, mēbeļu ražošanā cilvēki vairāk novērtē to, kas ir izgatavots ar roku. Tāpēc šī profesija ir saglabājusies, un, iespējams, saglabāsies vēl ilgi.
Kāpēc mēs izvēlamies rakstīt par šo tēmu? Tāpēc, ka rotu kalšana senlatviešiem bija ļoti nozīmīga - tas pieminēts daudzās tautasdziesmās, ar to latviešu tauta izcēlās tirdzniecībā (galvenokārt izstrādājumos, kuros bija dzintars), un to apliecina rotaslietas, kuras ir atrastas apbedījumos lielā skaitā, ne tikai Latvijā, bet arī daudzās citās zemēs. Senlatvieši kapā līdzi deva šīs rotaslietas, jo tās spēlēja lielu lomu cilvēka dzīvē, tās nebija tikai greznumlietiņas, tās bija simbols pārticībai, tās tika izmantotas daudzos rituālos un kā tautas tērpa elements.
Tā kā atpakaļ laikā atgriezties un izvaicāt kādu no tā laika rotkaļiem mēs nevaram, mēs varam iepazīties ar šī laika latviešu rotkaļiem, kuri gan ir nelielā skaitā, bet ir, jo šī profesija ir tikpat nepieciešama kā pavārs vai ārsts, un tās galarezultāts ir diezgan pieprasīts. Tādā veidā var vairāk uzzināt tieši par šo amatu kā tādu.
Cerams, ka šis projekts dos jums ieskatu senlatviešu rotu vēsturē, izgatavošanā, tehnikā un citos jautājumos.…