Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
1,99 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:414652
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 13.08.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 5 vienības
Atsauces: Ir
SatursAizvērt
Nr. Sadaļas nosaukums  Lpp.
  Ievads    3
1.  Metodoloģija produktivitātes aprēķināšanai    4
2.  Produktivitāte Latvijā laika posmā no 2001. gada līdz 2007. gadam    6
3.  Secinājumi    11
  Literatūras avoti    12
Darba fragmentsAizvērt

1.Metodoloģija produktivitātes aprēķināšanai
Produktivitāte arī ražīgums, ekonomikā ir jēdziens, kas raksturo attiecību starp saražoto produktu (sniegto pakalpojumu) un resursiem, kuri šim mērķim izmantoti. Šo jēdzienu pielieto gan makroekonomikā, gan arī mikroekonomikā.
Metodoloģijas aprēķināšanai var tikt izmantotas daudzas un dažādas specifiskas formulas, tomēr visu šo formulu galvenā būtība ir tāda, ka produktivitāte ir vienāda ar saražotās preces vai pakalpojuma attiecību pret šīs preces vai šī pakalpojuma radīšanai izmantotajiem resursiem, t.i., lai nosacītu cik produktīvi tiek ražota kāda prece vai sniegts kāds pakalpojums ir nepieciešams attiecināt saražotās produkcijas vērtību ar resursu vērtību šīs preces vai šī pakalpojuma radīšanai. Piemēram darba produktivitāte tiek aprēķināta kā 1 strādājošā saražotās produkcijas apjoms 1 stundas laikā, bet, ja balstāmies uz iepriekš sacīto, tad, lai aprēķinātu darba produktivitāti ir nepieciešams attiecināt produkta vērtību, ko saražo viens strādnieks, pret šī strādnieka algu vienas stundas laikā.
Ir vairāki faktori, kas būtiski ietekmē produktivitātes rādītājus. Šo faktorus var iedalīt tādos, kuriem pieaugot vai uzlabojoties, pieaug produktivitāte, kā arī tādos, kuriem pieaugot, produktivitāte samazinās. Vēl atsevišķi var izdalīt tādus produktivitāti ietekmējošos faktorus, kuriem pieaugot līdz zināmam līmenim, pieaug arī produktivitāte, taču pārsniedzot šo līmeni, produktivitāte samazinās. Lai labāk ilustrētu trīs iepriekš minētās situācijas, darba turpinājumā tiek aplūkoti daži no produktivitāti ietekmējošajiem faktoriem.
Kā produktivitāti stimulējošos faktorus var minēt darba dalīšanu un specifikāciju, proti, kad katrs no strādājošajiem veic kādu konkrētu pienākumu vai pienākumu kopumu. Lai gan šāds darbs ir garīgi nogurdinošāks, jo viss atkārtojas atkal un atkal, tomēr veicot darba dalīšanu vai specifikāciju iespējams ievērojami paaugstināt produktivitāti. Pozitīvi šajā gadījumā vērtējams arī tas, ka samazinās darbinieku apmācības laiks, līdz ar to arī apmācības izmaksas, kā arī tas, ka šis darbinieks būs speciālists savu pienākumu izpildē. Lai gan darba dalīšana un darbinieku specializācija uz produktivitāti atstāj pozitīvu ietekmi, tomēr tas ir vērojams tikai līdz konkrētam specializācijas vai darba dalīšanas līmenim. …

Autora komentārsAtvērt
Darbu komplekts:
IZDEVĪGI pirkt komplektā ietaupīsi −4,98 €
Materiālu komplekts Nr. 1126813
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties