Definējot terminu kvalitāte, ir jānodala šī vārda sadzīviskā nozīme no termina, ko lieto saistībā ar ražošanu vai pakalpojumu sniegšanu. Ikdienā mēs ļoti bieži lietojam vārdu “kvalitāte”, lai izteiktu subjektīvu viedokli par konkrētu preci vai tās īpašībām. Mēs sakām: “Šī prece nav kvalitatīva!” Vai prece kļūst mazāk kvalitatīva tāpēc, ka mums tā nepatīk, ka mēs neprotam ar to rīkoties, vai arī vienkārši mēs no tās esam gaidījuši vairāk?
Katrs no mums šo jēdzienu izprot savādāk. Kādam kvalitatīvas ir dārgas preces, citam svarīgs ir garantijas laiks, vēl citam nozīmīgs ir dizains, iepakojums vai pārdevēja, kura preci pārdod.
Apkopojot šos dažādos viedokļus, mēs varam teikt, ka kvalitāte ir patērētāja cerību vai vēlmju un ražotāja doto parametru piepildījums konkrētajā precē.
Starptautiskā Standartizācijas Organizācija (ISO) kvalitāti definē šādi: „Objekta vai vienības raksturlielums, kas nosaka tā spēju atbilst noteiktajām un paredzamajām vajadzībām”.1
Katram uzņēmumam patērētāja vēlmes ir svarīgas, gan lai izdzīvotu, gan palielinātu klientu skaitu un pārdošanas apjomu. Katram ražotājam vajadzētu rast atbildes uz vairākiem jautājumiem:
Kas ir mūsu klients un kādas ir viņa prasības?
Kāds ir mūsu produkts?
Vai mūsu produkta īpašības atbilst klienta prasībām?
Kvalitātes uzraudzība un nodrošināšana konkurences apstākļos ir katra uzņēmuma svarīgākais uzdevums. Kvalitātes sistēma un kvalitātes nodrošināšana ir tie instrumenti, kas pēdējā gadsimta laikā ir pierādījuši savas priekšrocības un ietekmējuši gan atsevišķu valstu, gan kontinentu uzplaukumu. Kvalitātes nepieciešamība
Kvalitātes sistēmas pirmsākumi meklējami ražošanā. Kvalitātes sistēmas tika veidotas, lai sasniegtu vēlamo rūpniecības produktu un procesu kvalitāti. Attīstoties jēdzienu – ražotājs/ piegādātājs, produkts un pakalpojums – izpratnei, kvalitātes vadīšanas metodoloģija strauji iesakņojas pakalpojumu servisa jomā, aptverot tirdzniecību, transportu, veselības aprūpi, izglītības un administrācijas struktūras.
Kvalitātes sistēmu standarti un atbilstošā neatkarīgā (trešās personas) sertifikācija iegūst arvien plašāku atzinību pasaulē, lai apmierinātu patērētāju vēlmes un speciālās (direktīvu) prasības, lai uzņēmumā veicinātu kvalitātes paaugstināšanu, kā arī lai spētu ieņemt piemērotu vietu tirgus ekonomikā.…